Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čím z okna najlepšie odstránite mušky?

Niektorí motoristi uprednostňujú hotové ostrekovacie zmesi, iní si radšej kvapalinu namiešajú sami. Pre tých druhých ponúkame výsledky testu koncentrátov, ktorý vykonala organizácia GTÜ.
3 18.08.2015 / Soňa Zverková

Čisté čelné sklo je základom bezpečnosti. Nedávno sme vám priniesli test hotových zmesí do ostrekovačov a hoci väčšina z nich nebola na Slovensku dostupná, ich koncentrované verzie sa u nás predávajú takmer všetky. Ako sme sľúbili, prinášame test koncentrátov, ktorý vykonala nemecká organizácia pre technické kontroly GTÜ v spolupráci a autoklubom Auto Club Europa (ACE). Z 12 testovaných koncentrátov vyberáme desať, ktoré sa predávajú u nás

Zbytky hmyzu vedia motoristom poriadne skomplikovať život. Zdroj: GTÜ 3 fotografie v galérii Zbytky hmyzu vedia motoristom poriadne skomplikovať život. Zdroj: GTÜ Zdroj: GTÜ

Jednoznačným víťazom s hodnotením „zvlášť odporúčaný“ sa stal Aral Klare Sicht Sommer 1:100, tesne za ním s rovnakou známkou nasledovali Caramba Scheiben-Reiniger, Nigrin Performance Scheibenklar a Dr. Wack CW 1:100. Z hľadiska čistiaceho účinku zabodoval Dr. Wack, veľmi dobré výsledky dosiahol aj značkový koncentrát Volkswagenu. V kategórii „odporúčaných“ sa ocitli koncentráty Liqui Moly, Sonax Xtreme, značkový od Mercedesu a Shell Sommer Klarsicht Konzentrat, ktorý sa ako jediný spomedzi testovaných miešal v pomere 1:10 a vzhľadom na cenu litra hotovej zmesi bol aj najdrahší.

Výrazné slabiny v čistiacom účinku zistili experti GTÜ v prípade značky Autosol, ktorá si vyslúžila hodnotenie „podmienečne odporúčaná“. Na konci rebríčka so známkou „neodporúčaný“ sa ako jediný ocitol letný koncentrát značky Total, ktorý sa síce u nás nepredáva, avšak vzhľadom na to, že výrazne vytŕča z radu, uvádzame aj jeho hodnotenie.

Ako sa testovalo

GTÜ vytvorilo dva štandardizované „recepty“, ktoré mali predstavovať typické mestské a vidiecke znečistenie. Chemická zmes z prachu z pneumatík a bŕzd, výfukové splodiny, horúci vosk a motorový olej napodobnila typický typ znečistenia v mestách. Na vidieku zas odolné zbytky hmyzu nahradila kombinácia vaječného žĺtka a bielka, práškového cukru a etanolu. Pre výsledok testu bol rozhodujúci počet čistiacich cyklov, ktoré namiešaná ostrekovacia kvapalina potrebovala na úplné vyčistenie čelného skla.

Testovalo sa nielen čistenie skiel, ale aj vplyv koncentrátov na plasty a lak. Zdroj: GTÜ 3 fotografie v galérii Testovalo sa nielen čistenie skiel, ale aj vplyv koncentrátov na plasty a lak. Zdroj: GTÜ Zdroj: GTÜ

Ďalšiu skúšku absolvovali koncentráty v laboratóriu, kde bolo cieľom zistiť ich vlastnosti, najmä vplyv na lak a plasty, stabilita alkoholu a tvrdej vody. Posledné dve uvedené kritériá sú dôležité, nakoľko pôsobením alkoholu a vody vzniká v kvapaline riziko tvorby usadenín, ktoré by za určitých okolností mohli vážne poškodiť trysky, vedenia alebo čerpadlo. V prípade šetrnosti k plastom najlepší výsledok dosiahol Dr. Wacks. Ostatné koncentráty po 24-hodinovom kúpeli poškodili polykarbónové testovacie pásy, Sonax dokonca v zriedenej forme. Dve značky, Autosol a Sonax, poškodili aj plexisklo.

BANNER300

Podrobný prehľad výsledkov

V porovnaní s nemeckých testom sa Aral u nás predáva koncentrát 1:20 len v litrovom balení za 4,98 eura. Odlišný je aj prípad značky Shell, ktorá na slovenských čerpacích staniciach ponúka koncentrát 1:100 v balení s objemom 287,5 ml. Keďže ceny koncentrátov v Nemecku a na Slovensku sa líšia, uvádzame prepočty nákladov v obidvoch cenách. Výnimkou je Total, ktorý je u nás nedostupný.

Podrobný prehľad výsledkov. Zdroj: GTÜ 3 fotografie v galérii Podrobný prehľad výsledkov. Zdroj: GTÜ Zdroj: GTÜ


Najnovšie články
Elektrický monopost pripravuje aj Infiniti

Pri príležitosti 50. výročia sovietskej okupácie Československa sme sa pozreli na autá, ktoré nám a našim predkom počas dvoch dekád ušli. Zakázané ovocie...

Jazdenky z čias 1968 až ´89: Zakázané ovocie

Volkswagen zvoláva státisíce Tiguanov a Touranov aktuálnej generácie pre riziko skratu v elektroinštalácii stropného osvetlenia kabíny.

VW zvoláva Tiguany a Tourany

Sedan predávaný na ruskom trhu s logom Renault prichádza v terénne štylizovanej verzii, ktorá disponuje svetlou výškou až 195 milimetrov.

Dacia Logan môže dostať verziu Stepway

Pod kapotu dvojice Giulia a Stelvio začína automobilka montovať modernejšie verzie svojho 2,2-litrového štvorvalca.

Alfa Romeo vylepšuje naftové modely

Ak auto slúži, nepotrebuje zmenu. Presne tejto filozofie sa, zdá sa, držia v ruských automobilkách. Dodávka, ktorá je rovnaká už celých 60 rokov dostala...

Štýlové retro z Ruska: UAZ-452 oslavuje 60-tku

Volkswagenu sa v júli darilo aj vďaka nižším cenám vozidiel. Napriek tomu stále zápasí s prípravami na WLTP, ktoré budú stáť miliardy eur.

VW znížil ceny, jeho predaj rastie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×