Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nissan IDS jazdí elektricky a samostatne

VIDEO
Predkrm k druhej generácii modelu Leaf má ostré línie, karosériou z uhlíkových vlákien a interiér s dvomi konfiguráciami.
21 28.10.2015 / Marek Pokrývka

Začiatkom týždňa zverejnil Nissan obrázok, ktorý jemne poodhaľoval línie konceptu prichystaného pre Tokio. Dnes z neho na pôde tamojšieho výstaviska spadla plachta. Futuristické vozidlo slúžiace ako predkrm k druhej generácii modelu Leaf láka na výrazný dizajn, ale aj moderné technológie. Má totiž jazdiť elektricky a celkom samostatne.

Nissan IDS je autonómne jazdiaci elektromobil 21 fotografií v galérii Nissan IDS je autonómne jazdiaci elektromobil Zdroj: Nissan

IDS je päťdverový hatchback s krátkymi prevismi, čelným sklom prechádzajúcim až do strechy a ostrými líniami podriadenými prúdeniu vzduchu. Z hľadiska dizajnu ho možno jednoznačne zaradiť do aktuálnej rodiny Nissan. V porovnaní so sériovými modelmi je však novinka podstatne odvážnejšia a svoju radikálnu štylistiku zvýrazňuje svetelnými prvkami.

Konštrukcia elektromobilu neobsahuje B-stĺpik, zadné dvere majú preto pánty na opačnej strane než je zvyčajné. Ťaží z toho prístup do vnútra. Interiér obsahuje štyri sedadlá a vďaka modulárnej palubnej doske ponúka dve konfigurácie. Pri autonómnej jazde sú kreslá natočené k sebe a pred pasažiermi sa nachádza veľký dotykový displej doplnený komunikačným rozhraním na strane vodiča. Voľbou manuálneho riadenia sa spod neho vysunie špeciálny volant ako vystrihnutý zo sci-fi filmu. Hlavná obrazovka vtedy zmizne a sedačky sa vyrovnajú.

Pri samostatnej jazde sú kreslá natočené k sebe 21 fotografií v galérii Pri samostatnej jazde sú kreslá natočené k sebe Zdroj: Nissan

Tvary karosérie tohto vozidla naznačujú, že pri jeho vývoji bol dôraz kladený na jazdné odpory. Koncept má preto výšku 1 380 mm prispievajúcu k dobrej aerodynamike a pneumatiky so šírkou iba 175 milimetrov. Nezabudlo sa ani na hmotnosť, karoséria konceptu je preto vytvorená kompletne z uhlíkových vlákien. Na palube je umiestnená batéria s kapacitou 60 kWh. Žiadne ďalšie technické údaje o svojej novinke Nissan neprezradil.


Najnovšie články
Polícia: Chodci a cyklisti vystrájajú na cestách

Japonské kupé ohuruje svojím futuristickým dizajnom, honosným interiérom, hybridnou technikou i perfektne naladeným podvozkom.

Test Lexus LC500h: Sexsymbol na kolesách

Segment C je v európe naďalej extrémne dôležitý a každý automobilka sa ho snaží mať vyplnený prinajmenšom niekoľkými autami. BMW má medzi kompaktnými...

Test BMW 120d xDrive: Delikátna záležitosť

Bavorský roadster absolvoval predčasný debut, živé zábery odhalili dizajn špičkového modelu M40i. Technické detaily zatiaľ nepoznáme.

BMW Z4: Sériová verzia na fotografiách

Vo svete veteránov či automobilových zberateľov má často vysokú hodnotu aj príslušenstvo k autám. Presne to isté platí aj v tomto prípade, starý prívesný vozík...

Kus Škody 1000 MB za cenu jazdenej Fabie?

Česko vráti prepravcom niekoľko miliónov z mýta, nakoľko majú nárok na nezanedbateľnú zľavu.

Česká vláda vráti kamionistom milióny

Redakčnej skúške sme podrobili dve verzie nového japonského SUV, ktoré ponúka výhradne 1,5-litrový benzínový turbomotor.

Test Mitsubishi Eclipse Cross: Ktoré zvoliť?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×