Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Za čo všetko vám policajt môže zadržať vodičský?

Mnoho motoristov si neuvedomuje, ako ľahko môžu prísť o vodičský preukaz. Dôvodov, pre ktoré polícia môže vodičák zadržať, je niekoľko. Nejde pritom zďaleka len o alkohol za volantom, či spôsobenie vážnej nehody.
2 44 príspevkov 19.04.2016 / Soňa Zverková

Dnešným článkom dopĺňame informácie o právomociach policajta. Nedávno sme písali o situáciách, v ktorých vám policajt môže zadržať doklady od vozidla. Okrem nich však môžete prísť aj o vodičský preukaz. A dôvodov, pre ktoré môže polícia doklad zadržať je viac ako dosť. Viac, než si mnohí motoristi uvedomujú.

Podľa zákona môže policajt zadržať vodičský preukaz, ak vodič spáchal priestupok, za ktorý možno uložiť trest zákazu činnosti. Ďalšími prípadmi je ochranné liečenie, súdny zákaz riadenia vozidla alebo nariadené preskúšanie odbornej spôsobilosti a preskúmanie zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti. Každý vodič by si mal byť vedomý toho, že novšie vodičské preukazy majú obmedzenú platnosť a pokiaľ jazdia po jej skončení, môže im ho policajt zadržať. Vodičáky skupín a podskupín AM, A, B a T majú platnosť 15 rokov, vo veku nad 63 rokov iba päť rokov. Päťročná platnosť sa týka aj skupín a podskupín C a D.

Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková Zdroj: Soňa Zverková

Okrem toho môže prísť o vodičák motorista, ktorý jazdí na čierno po diaľnici alebo nemá dostatok hotovosti na zaplatenie blokovej pokuty za iný priestupok. Zaujímavá je informácia, že policajt môže zadržať vodičský preukaz aj v prípade, že vodič ho pri kontrole nepredloží. I keď je vodičák fyzicky kdekoľvek, je považovaný za zadržaný. Policajti totiž pri každej cestnej kontrole overujú vodiča aj vozidlo a motoristovi hrozia podstatne horšie sankcie.

Policajt pri zadržaní vodičského preukazu vydá potvrdenie, v ktorom môže povoliť jazdu na 15 dní. Upozorňujeme, že toto potvrdenie platí len na Slovensku. Hneď nasledujúci deň ho policajt musí poslať dopravnému inšpektorátu podľa miesta pobytu motoristu. Vodič má možnosť požiadať policajta, aby vodičský preukaz poslal inšpektorátu podľa miesta, kde sa zdržiava. Podľa zákona policajt musí tejto žiadosti vyhovieť.

Vodičský preukaz vráti polícia po tom, čo uplynul súdny zákaz činnosti alebo zanikli dôvody, pre ktoré bol zadržaný, napríklad, vodič preukázateľne zaplatil blokovú pokutu. Ak pokutu nezaplatí do 15 dní, vec postupuje do správneho konania a vodičák sa majiteľovi vráti až po splnení podmienok, ktoré z konania vyplynú.

zdroj: Auto BILD 2 fotografie v galérii zdroj: Auto BILD Zdroj: Auto BILD

V tejto súvislosti musíme znova poukázať na novelu zákona o premávke, ktorá platí od začiatku roka. Zo závažných priestupkov totiž vypadlo prekročenie rýchlosti, takže ak vodič na mieste zaplatí blokovú pokutu, o vodičský preukaz nepríde. Strata vodičáku hrozí iba v správnom konaní a je viac ako jasné, že majetní pretekári ochotne zaplatia 800 eur, ak nedostanú zákaz činnosti. V blokovom konaní je za prekročenie rýchlosti nad 50 km/h v obci a 60 km/h mimo obce je pokuta stanovená na 250 až 800 eur, kým v správnom konaní sa sankcia zvyšuje na 500 eur až 1000 eur a zákaz činnosti od šiestich mesiacov do troch rokov.


Najnovšie články
Polícia: Chodci a cyklisti vystrájajú na cestách

Japonské kupé ohuruje svojím futuristickým dizajnom, honosným interiérom, hybridnou technikou i perfektne naladeným podvozkom.

Test Lexus LC500h: Sexsymbol na kolesách

Segment C je v európe naďalej extrémne dôležitý a každý automobilka sa ho snaží mať vyplnený prinajmenšom niekoľkými autami. BMW má medzi kompaktnými...

Test BMW 120d xDrive: Delikátna záležitosť

Bavorský roadster absolvoval predčasný debut, živé zábery odhalili dizajn špičkového modelu M40i. Technické detaily zatiaľ nepoznáme.

BMW Z4: Sériová verzia na fotografiách

Vo svete veteránov či automobilových zberateľov má často vysokú hodnotu aj príslušenstvo k autám. Presne to isté platí aj v tomto prípade, starý prívesný vozík...

Kus Škody 1000 MB za cenu jazdenej Fabie?

Česko vráti prepravcom niekoľko miliónov z mýta, nakoľko majú nárok na nezanedbateľnú zľavu.

Česká vláda vráti kamionistom milióny

Redakčnej skúške sme podrobili dve verzie nového japonského SUV, ktoré ponúka výhradne 1,5-litrový benzínový turbomotor.

Test Mitsubishi Eclipse Cross: Ktoré zvoliť?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×