Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pozor na núdzový jazdný pruh v cudzine

VIDEO
Pri jazde do zahraničia počítajte v niektorých krajinách s povinnosťou vytvoriť núdzový jazdný pruh pre záchranné zložky. Táto povinnosť platí nezávisle od príčiny vzniku kolóny.
3 14 príspevkov 23.05.2016 / Soňa Zverková

S blížiacou sa dovolenkovou sezónou plánujú mnohí našinci navštíviť zahraničné destinácie. Pre tých, ktorí sa chcú do svojho cieľa dostať autom, upozorňujeme na opatrenie platné pri dopravných zápchach a kolónach. Týka sa najmä našich susedných krajín a je veľká pravdepodobnosť, že práve cez ne povedie trasa na dovolenku. Konkrétne hovoríme o Česku, Rakúsku, Švajčiarsku, Nemecku a Slovinsku.

Na území týchto štátov sú vozidlá v prípade kolóny povinné vytvoriť tzv. núdzový jazdný pruh pre záchranné zložky. V nemecky hovoriacich krajinách sa označuje ako záchranárska ulička, čo je voľný preklad z nemeckého slova Rettungsgasse. Ide o povinnosť vodičov pri výraznom spomalení alebo zastavení premávky na diaľniciach a rýchlostných komunikáciách vytvoriť v strede minimálne tri metre široký voľný jazdný pruh slúžiaci na prejazd záchranných zložiek. Nie je pritom podstatné, čo je vzniku príčinou kolóny. Vodiči v dlhej zápche nemajú šancu odhadnúť, čo sa pred nimi nachádza, za každých okolností sú povinní voľný pruh vytvoriť a udržiavať ho otvorený aj po prejazde záchranárov či hasičov.

Núdzový jazdný pruh musí zostať zachovaný aj po prejazde záchranárov. Zdroj: ARBÖ 3 fotografie v galérii Núdzový jazdný pruh musí zostať zachovaný aj po prejazde záchranárov. Zdroj: ARBÖ Zdroj: ARBÖ

Všetky vyššie spomínané krajiny majú rovnaké pravidlá, až na jednu výnimku. Na diaľniciach a rýchlostných komunikáciách s dvomi jazdnými pruhmi v každom smere jazdy je princíp jasný. Vozidlá v ľavom pruhu sa musia natlačiť čo najviac k ľavému okraju vozovky a smú použiť aj stredový deliaci pás. Vozidlá v pravom pruhu sa nasmerujú čo najviac vpravo, vrátane krajnice.

Ak má diaľnica tri a viac pruhov, platí, že vozidlá v ľavom jazdnom pruhu sa natlačia do najviac k ľavému okraju vozovky, vozidlá v ostatných pruhoch čo najviac k pravému okraju, vrátane krajnice. Zobrazuje to aj inštruktážne video rakúskej diaľničnej spoločnosti Asfinag, ktoré popisuje radenie na dvoj-, troj- a štvorprúdovej komunikácii. Výnimkou pri viacpruhoch je Česko, kde platí opačné garde: vozidlá v pravom pruhu sa musia nasmerovať k pravému okraju vozovky, autá v ostatných jazdných pruhoch sa tlačia čo najviac vľavo.

Jednoznačne najvyššie pokuty za porušenie povinností súvisiacich s núdzovým jazdným pruhom hrozia v Rakúsku. V prípade, že vodič nevytvorí tento pruh alebo ho využije pre seba, zaplatí sankciu až do výšky 726 eur. A pokiaľ týmto správaním obmedzí jazdu záchranných zložiek, hrozí mu pokuta až 2 180 eur. V Nemecku sú postihy oveľa nižšie, pohybujú sa v rozpätí od 20 do 100 eur, avšak za určitých okolností môže polícia začať trestné stíhanie. Výšku pokút za tento priestupok vo Švajčiarsku a v Slovinsku sa nám zistiť nepodarilo, v Česku zaplatí vodič do 2 000 Kč (zhruba 74 eur).

Ako je to na Slovensku

Na Slovensku povinnosť vytvoriť núdzový jazdný pruh neplatí, podľa zákona sú vodiči povinní umožniť prejazd vozidiel s právom prednostnej jazdy akýmkoľvek možným spôsobom. Pokiaľ situácia vodičovi neumožňuje vyhnúť sa, môže prejsť križovatkou pred záchranármi a uhnúť v prvom možnom momente. Ako sme spomínali v článku o výcviku policajných vodičov, nikto neočakáva, že si motoristi utrhnú nápravy na vysokých obrubníkoch. Platí tu však jedna zásada: vždy zapnite smerovku na strane, do ktorej vybočíte. Pokiaľ je cesta voľná, spomaliť nemusíte, no rozhodne sa vyhýbajte prudkému brzdeniu. Týmto spôsobom jasne naznačíte, že o vozidle so sirénami a majákmi viete.

Ilustračná snímka. Zdroj: TASR 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: TASR Zdroj: TASR

Ak vodič neumožní prejazd vozidiel s právom prednostnej jazdy, dostane podľa aktuálneho sadzobníka pokutu 100 eur. Sankcia sa zvýši o 50 eur v momente, ak vodič svojím konaním ohrozí záchranné vozidlo a pokiaľ zaviní dopravnú nehodu, vec sa automaticky presúva do správneho konania. V prípade, že sa vodič zaradí do kolóny, napríklad, pôjde za sanitkou, dostane pokutu 50 eur.

Pri jazde po slovenských mestách možno veľmi jednoducho rozpoznať vodičov, ktorí pravidelne navštevujú Rakúsko či Nemecko. Akonáhle vznikne kolóna, niektorí vodiči sa spontánne tlačia k ľavému či pravému okraju vozovky. A keďže nezachádzajú na krajnicu, ale len k bielej čiare, je jasné, že sa nesnažia zablokovať „riaditeľov zemegule“, ktorí sa kamsi ponáhľajú. I keď náš zákon núdzový jazdný pruh nepozná, je pozitívne, že sa takéto spontánne prejavy skúseností zo zahraničia prenášajú k nám. A neraz ich príklad nasledujú ostatní vodiči, hoci nemusia poznať dôvod.

zdroj: Auto BILD 3 fotografie v galérii zdroj: Auto BILD Zdroj: Auto BILD


Najnovšie články
Česká vláda vráti kamionistom milióny

Redakčnej skúške sme podrobili dve verzie nového japonského SUV, ktoré ponúka výhradne 1,5-litrový benzínový turbomotor.

Test Mitsubishi Eclipse Cross: Ktoré zvoliť?

V Taliansku došlo ku katastrofe, neďaleko Janova sa približne o 11:30 zrútil stometrový úsek mosta neďaleko mesta Janov. O zraneniach či úmrtiach sa ešte...

Nešťastie v Taliansku: Zrútil sa diaľničný most

Americká značka uvádza v najľudnatejšej krajine sveta SUV, ktoré technicky i dizajnovo vychádza z lokálneho modelu JMC Yusheng S330.

Ford Territory vznikol výsostne pre Čínu

Najlepšia reklama vzniká intuitívne a v priebehu krátkeho času. Aspoň tak to občas vyzerá na sociálnych sieťach. Pozrite si, ako geniálne zareagovalo Audi...

Nový hoax na Slovensku: Skvelá reakcia Audi

Americké kupé si brúsi zuby na svetový rekord. Oproti prototypu sa navonok výrazne nezmení, o technickej stránke zatiaľ nevieme nič.

SSC Tuatara: Jašterica sa opäť hlási o slovo

Tam, kde nemeckí vodiči vidia problém, spotrebitelia v Taliansku, Rakúsku, ale aj na Slovensku cítia šancu. Nemecko vyváža rekordné počty ojazdených dieselov

Staré nemecké diesely idú na dračku v zahraničí
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×