Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test 10 alkotesterov: Ktorý je ozaj spoľahlivý?

Na trhu je množstvo alkotesterov, ktoré by mali vodičom pomôcť určiť hladinu alkoholu, napríklad, zostatkový po prehýrenej noci. Švajčiarsky autoklub TCS otestoval desať testerov rôzneho typu. Výsledky vodičov, ktorí sa na tieto zariadenia spoliehajú, príliš nepotešia.
3 13 príspevkov 16.01.2017 / Soňa Zverková

Švajčiarsky autoklub TCS v spolupráci s Univerzitným centrom súdneho lekárstva (CUMRL - Centre Universitaire Romand de Médecine Légale) otestoval desať testerov alkoholu v dychu. Cieľom bolo zistiť spoľahlivosť nameraných hodnôt v porovnaní s údajmi z analýzy krvných vzoriek.

Ilustračná snímka. Zdroj: TASR 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: TASR Zdroj: TASR

Odborníci otestovali dva najbežnejšie typy. Tým prvým boli jednorazové chemické trubičky, ktoré hladinu alkoholu v dychu označujú odlišným sfarbením kryštálikov. Druhým otestovaným typom boli opakovane použiteľné elektronické testery, ktoré hladinu alkoholu označujú numericky na displeji.

Dychová skúška: Slabiny a ich právne dôsledky

Pre potrestanie vodiča za jazdu pod vplyvom alkoholu u nás stačí výsledok dychovej skúšky. Tento postup má však svoje nevýhody, ktoré dokážu právnici využiť.

Ako sa testovalo

Testovaciu skupinu tvorilo deväť osôb, štyri ženy a päť mužov. Súdni lekári pre každú osobu na základe jej pohlavia a hmotnosti vypočítali množstvo alkoholu. Test sa vykonával v dvoch etapách. V prvej etape skonzumovali určenú dávku alkoholu na lačný žalúdok tak, aby dosiahli švajčiarskym zákonom povolenú hodnotu 0,5 promile (0,25 mg/l). Po určitom čase potrebnom na to, aby sa celý skonzumovaný alkohol dostal do krvi, testovacie osoby fúkali do každého testeru a zároveň im bola odobraná vzorka krvi. Tú preskúmali v laboratóriách CUMRL.

Po ktorých potravinách nafúkate najviac?

VAŠA TÉMA    Medzi rozšírené motoristické mýty patrí to, že po kompóte človek určite nafúka. Omyl. Najnovší test Asociácie spotrebiteľov Slovenska dokázal, že rizikové sú úplne iné potraviny...

V druhej etape museli „pokusní králici“ skonzumovať toľko alkoholu, aby prekročili legálny limit 0,5 promile. Postup testovania bol rovnaký ako v prvej etape, vyhodnotených však bolo len päť elektronických modelov. Dôvod TCS neuviedol. Následne boli všetky výsledky porovnané.

Výsledky testu

Test sa skončil s veľmi zaujímavým výsledkom. Uspokojivé výsledky dosiahli štyri testery, dva získali neutrálne hodnotenie a až štyri zlyhali. TCS však upozorňuje, že výsledky nemožno vzťahovať na testery iných značiek.

Čo hrozí za alkohol pod jedným promile?

VAŠA TÉMA     Jazda pod vplyvom alkoholu nad jedno promile je trestný čin. Ale to vie asi každý. Aj nižšia hladina však so sebou prináša tvrdé sankcie.

Úspešnosť jednotlivých značiek ohodnotil TCS „smajlíkmi“. Zelený znamená, že namerané hodnoty alkoholu sa priblížili výsledkom rozboru krvi. Testery s oranžovým „smajlíkom“ namerali vyššie hodnoty než rozbor krvi, preto boli označené ako neutrálne. Červený „smajlík“ označuje zariadenia, u ktorých boli rozdiely k hodnotám v krvi príliš veľké, preto boli označené ako neuspokojivé.

Chemické modely nedokázali úplne presvedčiť. Ich používanie nie je príliš pohodlné ani intuitívne a zároveň môže byť ťažké odčítať a interpretovať výsledok testu. Hoci sa elektronické prístroje používajú jednoduchšie, výsledky boli veľmi rozdielne. Test dokázal, že cena nie je dobrým indikátorom kvality a spoľahlivosti. Niektoré sa priblížili ku krvnému rozboru, iné mu boli na míle vzdialené.

Chcete si vypočítať hladinu alkoholu? Poradíme vám

VAŠA TÉMA   Niekde je povolených aj 0,8 promile alkoholu v krvi vodiča, u nás čistá nula. Ako si môžete hladinu alkoholu vypočítať?

Odporúčania

Test ukázal, že používanie alkotesterov síce môže vodičovi pomôcť, no rozhodne nejde o záruku, že pri policajnej kontrole nebudete mať problém. Ich odchýlky boli až príliš veľké. Najúčinnejšia je preto zásada: ak šoféruješ, nepi. Ak chcete ísť na oslavu, dohodnite sa s niekým, kto nebude alkohol konzumovať. Ďalšou možnosťou je verejná doprava a treťou alternatívou sú tzv. drink taxi. Ide o službu, keď taxikár privezie druhého vodiča a ten odšoféruje auto aj s jeho majiteľom na určenú adresu. A rozhodne sa vyhýbajte alkoholu, ak ste unavení, príliš vystresovaní,  chorí alebo beriete lieky.

zdroj: TCS 3 fotografie v galérii zdroj: TCS Zdroj: TCS

zdroj: TCS 3 fotografie v galérii zdroj: TCS Zdroj: TCS

 

 


Najnovšie články
BMW Z4: Sériová verzia na fotografiách

Vo svete veteránov či automobilových zberateľov má často vysokú hodnotu aj príslušenstvo k autám. Presne to isté platí aj v tomto prípade, starý prívesný vozík...

Kus Škody 1000 MB za cenu jazdenej Fabie?

Česko vráti prepravcom niekoľko miliónov z mýta, nakoľko majú nárok na nezanedbateľnú zľavu.

Česká vláda vráti kamionistom milióny

Redakčnej skúške sme podrobili dve verzie nového japonského SUV, ktoré ponúka výhradne 1,5-litrový benzínový turbomotor.

Test Mitsubishi Eclipse Cross: Ktoré zvoliť?

V Taliansku došlo ku katastrofe, neďaleko Janova sa približne o 11:30 zrútil stometrový úsek mosta neďaleko mesta Janov. O zraneniach či úmrtiach sa ešte...

Nešťastie v Taliansku: Zrútil sa diaľničný most

Americká značka uvádza v najľudnatejšej krajine sveta SUV, ktoré technicky i dizajnovo vychádza z lokálneho modelu JMC Yusheng S330.

Ford Territory vznikol výsostne pre Čínu

Najlepšia reklama vzniká intuitívne a v priebehu krátkeho času. Aspoň tak to občas vyzerá na sociálnych sieťach. Pozrite si, ako geniálne zareagovalo Audi...

Nový hoax na Slovensku: Skvelá reakcia Audi
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×