Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Česi majú záujem najmä o jazdené autá

V Česku naďalej bodujú jazdenky, ktorých predaj vlani vzrástol výrazne viac než predaj nových áut. Spája sa s tým aj riziko podvodu, keďže podľa odhadov až 40 percent malo stočené odometre v priemere o 100 000 km.
7 príspevkov 17.01.2018 / TASR

Jazdené autá sa vlani v Česku predávali lepšie než nové. Ľudia ich nakúpili celkovo za 152 miliárd Kč (5,95 miliardy eur). Za 750 000 starších vozidiel vydali viac o 18 miliárd Kč (705,44 milióna eur) než v roku 2016. Predaj jazdených áut stúpol medziročne o sedem percent, kým záujem o nové automobily vzrástol o 4,6 percenta. Vyplýva to z údajov spoločnosti Cebia.

Zo zahraničia sa do Česka doviezlo vlani vyše 170 600 jazdených vozidiel. Najviac sa importovali z Nemecka, Talianska, Rakúska a Francúzska. Ostatné "jazdenky", takmer 580 000, už jazdili na domácich cestách a diaľniciach.

Záujem o jazdené autá z českého trhu súvisí s tým, že sa v zahraničí ťažšie získavajú informácie o ich histórii. Hrozí tiež riziko, že ide o ukradnuté automobily, ale majú aj stočené najazdené kilometre. Posledný podvod sa v prípade zahraničných vozidiel objavuje dvakrát častejšie ako na autách pôvodne kúpených v Česku.

Priemerná cena jazdených áut dosiahla vlani 202 400 Kč (7 932,28 eura). Priemerný počet najazdených kilometrov bol 172 000. Vzhľadom na to, že asi 40 percent áut malo počet najazdených kilometrov stočený o 100 000 km, priemerne mali teda za sebou 214 000 km. Táto hodnota zodpovedá priemernému veku jazdených automobilov, ktorý dosiahol 10,1 roka.

(TASR)


Najnovšie články
Polícia: Chodci a cyklisti vystrájajú na cestách

Japonské kupé ohuruje svojím futuristickým dizajnom, honosným interiérom, hybridnou technikou i perfektne naladeným podvozkom.

Test Lexus LC500h: Sexsymbol na kolesách

Segment C je v európe naďalej extrémne dôležitý a každý automobilka sa ho snaží mať vyplnený prinajmenšom niekoľkými autami. BMW má medzi kompaktnými...

Test BMW 120d xDrive: Delikátna záležitosť

Bavorský roadster absolvoval predčasný debut, živé zábery odhalili dizajn špičkového modelu M40i. Technické detaily zatiaľ nepoznáme.

BMW Z4: Sériová verzia na fotografiách

Vo svete veteránov či automobilových zberateľov má často vysokú hodnotu aj príslušenstvo k autám. Presne to isté platí aj v tomto prípade, starý prívesný vozík...

Kus Škody 1000 MB za cenu jazdenej Fabie?

Česko vráti prepravcom niekoľko miliónov z mýta, nakoľko majú nárok na nezanedbateľnú zľavu.

Česká vláda vráti kamionistom milióny

Redakčnej skúške sme podrobili dve verzie nového japonského SUV, ktoré ponúka výhradne 1,5-litrový benzínový turbomotor.

Test Mitsubishi Eclipse Cross: Ktoré zvoliť?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×