Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hitparáda pokút: Za čo sme vlani platili najviac?

Počet aj suma vybraných pokút sa síce vlani znížili, no i tak Slováci každoročne prispievajú do nemalými čiastkami vo výške niekoľkých miliónov eur. Za aké pokuty teda platíme najviac?
3 65 príspevkov 20.01.2018 / Soňa Zverková

Pravidlá sú od toho, aby sa dodržiavali. A tí, ktorí ich porušia, musia počítať s dôsledkami. Platí to všade, vrátane premávky. Tresty sa za porušenie zákona o premávke prejavujú na peňaženkách motoristov, najčastejšie v blokovom konaní. Za aké priestupky teda zaplatili Slováci najviac pokút?

Ilustračná snímka 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Soňa Zverková

Podľa predbežných štatistík polície dopravné hliadky vlani vybrali 399 358 blokových pokút v celkovej hodnote 16,95 milióna eur. To znamená, že pokutovaní vodiči vlani prispeli do štátneho rozpočtu sumou v priemere 42,44 eura. Polícia vlani síce vybrala zhruba o 19 000 pokút a 1,16 milióna eur menej, no v prípade najčastejších priestupkov došlo k opačnému vývoju. Väčšina z nich zaznamenala vzostup počtov, i keď u niektorých došlo zároveň k zníženiu vybranej sumy. Výnimkou neboli ani priestupky v rámci inštitútu objektívnej zodpovednosti, kde policajti riešili takmer 8 900 priestupkov, čiže takmer o 20 percent viac ako v roku 2016.

Jednoznačne najčastejším priestupkom bola rýchlosť, či už prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti alebo neprimeraná rýchlosť. Policajti vybrali takmer 228 000 pokút v celkovej výške 10,13 milióna eur. Na druhom mieste sa ocitlo používanie mobilu za jazdy (telefonovanie bez handsfree, SMS, posielanie správ, sociálne siete a podobne). Prekvapenie nastalo na bronzovej pozícii, keďže tretím najčastejším dôvodom príspevkov do štátneho rozpočtu bol technický stav. V praxi to nemusí znamenať, že vozidlo bol „šrot“. Do tejto kategórie totiž spadá aj neplatná technická alebo emisná kontrola. Ak ich vodiči nemali, mohlo ich prehliadnutie dátumu hoci aj o jeden deň vyjsť až na 330 eur, čo rozhodne zamrzí.

Prehľad NAJ pokút 3 fotografie v galérii Prehľad NAJ pokút Zdroj: PZ SR

Zaujímavé je porovnanie v prepočte vybraných súm na jednu pokutu. Pri tomto prepočte by rebríček vyzeral úplne inak. Najviac totiž naši motoristi platia za nedanie prednosti v jazde, každý pokutovaný totiž prispel do rozpočtu takmer 70 eurami. Na druhom mieste sa ocitli sankcie za predchádzanie so sumou necelých 57,50 eura. Pomyselný stupeň víťazov uzatvára rýchlosť jazdy s priemerným honorárom zhruba 44,50 eura.

K trestom patria nielen finančné sankcie, ale aj tresty vo forme zadržania vodičského preukazu, osvedčenia o evidencii alebo tabuliek s evidenčným číslom. Policajti vlani z rôznych dôvodov zadržali vyše 10 500 vodičských preukazov, 6 700 osvedčení a takmer 1 500 „ešpézetiek“. Vo všetkých spomínaných kategóriách sa počty znížili.

Zadržané doklady 3 fotografie v galérii Zadržané doklady Zdroj: PZ SR


Najnovšie články
Polícia: Chodci a cyklisti vystrájajú na cestách

Japonské kupé ohuruje svojím futuristickým dizajnom, honosným interiérom, hybridnou technikou i perfektne naladeným podvozkom.

Test Lexus LC500h: Sexsymbol na kolesách

Segment C je v európe naďalej extrémne dôležitý a každý automobilka sa ho snaží mať vyplnený prinajmenšom niekoľkými autami. BMW má medzi kompaktnými...

Test BMW 120d xDrive: Delikátna záležitosť

Bavorský roadster absolvoval predčasný debut, živé zábery odhalili dizajn špičkového modelu M40i. Technické detaily zatiaľ nepoznáme.

BMW Z4: Sériová verzia na fotografiách

Vo svete veteránov či automobilových zberateľov má často vysokú hodnotu aj príslušenstvo k autám. Presne to isté platí aj v tomto prípade, starý prívesný vozík...

Kus Škody 1000 MB za cenu jazdenej Fabie?

Česko vráti prepravcom niekoľko miliónov z mýta, nakoľko majú nárok na nezanedbateľnú zľavu.

Česká vláda vráti kamionistom milióny

Redakčnej skúške sme podrobili dve verzie nového japonského SUV, ktoré ponúka výhradne 1,5-litrový benzínový turbomotor.

Test Mitsubishi Eclipse Cross: Ktoré zvoliť?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×