Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zlozvyk: Vodiči ho robia v premávke s mobilom

To, ako sa dokážu správať niektorí mladší motoristi na mieste dopravnej nehody, často výrazne prekračuje všetky medze. Prečo je to tak a čo im za to hrozí?
41 príspevkov 22.01.2018 / Soňa Zverková

Moderné technológie neraz dokážu pomôcť, každý deň sa však stretávame aj s ich odvrátenou stranou. Najmä v prípade mladších účastníkov premávky môžu viesť k správaniu sa, ktoré výrazne prekračuje všetky morálne alebo etické princípy. Dokazuje to aj najnovšie video, ktoré natočili dvaja profesionálni filmári. Zahájili tak frontálny útok proti „čumilom“ a amatérskym reportérom, ktorí sú čoraz drzejší a ich správanie prekračuje všetky medze.

Hoci video pochádza z Nemecka, rozhovorov je tam minimum. Prvá veta, ktorú jeden z mladých ľudí posiela spolu s videom na sociálne siete znie: „Brutálna nehoda a my sme pri tom naživo!“ Trojica drzo vytiahne z hasičského auta helmu a fotku dievčaťa pošle na sieť s textom „Mara v nasadení“. Nasleduje záplava obdivných komentárov typu „super!“, „paráda“ alebo „daj viac!“. Tieto komentáre povzbudzujú mladých k ešte drzejšiemu správaniu sa a hasiči namiesto toho, aby sa venovali požiaru vozidla a obeti nehody, musia zvedavcov odháňať. Komentáre k selfie so záchranármi sklonenými nad telom obete nehody sú nemenej drsné: „To je mŕtvola?“, „Ten je teda dobre prepečený“ a podobne.

Selfie so záchranármi? Aj to sa deje!

Hasiči, policajti a zdravotníci sú často na mieste nehody prví a ich prvoradou úlohou je urobiť maximum pre záchranu života človeka. No práve zvedavci im prácu neskutočne komplikujú a situácie ako na videu sa vyskytujú už aj v našich končinách. „Po nástupe moderných technológií je problém paradoxne ešte nepríjemnejší, pretože si na smartfóny nahrávajú zásah záchranárov, prípadne fotia. Z praxe vieme o ojedinelých prípadoch, kedy si zvedavci dokonca robili selfie pri záchranároch,“ reaguje na video hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

Nová hrozba vodičov: Selfie za volantom

VAŠA TÉMA    Akoby už nestačilo telefonovanie a posielanie správ za jazdy, sociálne siete priniesli nové riziká. Patrí k nim prezeranie profilov za volantom a predovšetkým tzv. selfie.

Podľa jej slov neraz záchranári zažívajú situácie, keď „čumilovia“ nevhodne vtipkujú, komentujú činnosť záchranárov alebo ich rôznym spôsobom vyrušujú pri práci. „Je potrebné si uvedomiť, že záchranári potrebujú priestor a najmä pokoj pre svoju činnosť,“ upozorňuje hovorkyňa. A jedným dychom poukazuje na nedostatočné vzdelanie Slovákov pri poskytovaní prvej pomoci. „Stáva sa, že svedkovia namiesto toho, aby poskytli prvú pomoc zraneným, napríklad pri dopravných nehodách, radšej postávajú a nahrávajú si nehodu na mobil.“

Čo vedie mladých ľudí vedie k takémuto správaniu?

Podľa dopravného psychológa Karola Kleinmanna to v prvom rade súvisí so závislosťou mladej generácie od sociálnych sietí a predovšetkým od uznania okolia a priateľov: „V prvom rade sa snažia zaujať a dopravná nehoda je relatívne nezvyčajný prvok, ktorý určite vie zaujať. Rozhodne ide o situáciu, ktorá dokáže prilákať pozornosť rovesníkov.“

Mladí ľudia sú zvedaví a navyše hovoríme o nezrelých osobnostiach, ktoré si často neuvedomujú, že aj oni nesú určitú zodpovednosť. Podľa Kleinmanna sú vo veku, keď už majú vodičské preukazy a auto a môžu zastaviť, kedy a kde chcú. Pokiaľ by boli s rodičmi, určite by dostali po prstoch. „V tejto konkrétnej situácii sa teda stretla nezrelosť, zvedavosť a snaha zaujať, čo je v podstate veľmi prirodzené bez toho, aby sme mladých ľudí hneď odsudzovali ako psychopatov. To však neznamená, že možno takéto nevhodné správanie sa akceptovať,“ upozorňuje Kleinmann.

Prvá pomoc? Pri havárii robíme niečo úplne iné

Sú vodiči ochotní zastaviť pri nehode a pomôcť alebo len prefrčia okolo a v tom lepšom prípade zavolajú na tiesňovú linku? Realita je priam odstrašujúca.

Otázka pochopiteľne znie, ako by malo okolie zareagovať na podobné príspevky na sociálnych sieťach alebo na takéto správanie sa priamo na mieste nehody. Podľa psychológa je najúčinnejším spôsobom nereagovať vôbec, a to bez ohľadu na to, čo si myslíte alebo cítite. Akonáhle totiž podľa odozvy na sociálnej sieti zistia, že príspevky tohto druhu nikoho nezaujímajú, obrátia sa inam.„Primárnym cieľom mladých je pozornosť, pričom nehrá úlohu, či je táto pozornosť pozitívna alebo negatívna. Ľudia na ich príspevok reagujú, lajkujú alebo hejtujú, a to je presne to, čo chceli,“ hovorí psychológ.

Ďalším riešením by mohol niekto, kto je amatérskemu filmárovi naozaj veľmi blízky a niečo podobné zažil. Mohol by mu vysvetliť, čo cíti a čo filmár svojimi fotografiami alebo videami spôsobuje. „Treba si uvedomiť, že mladí ľudia na videu sú neskúsení a ich správanie sa pramení aj z nevedomosti. Skrátka im nedochádza, akú obrovskú citovú ujmu môžu spôsobiť,“ vysvetľuje Kleinmann. „Je potrebné si uvedomiť, že skúsenosti môže človek získať len svojím životom a mladí vodiči zažívajú niečo nové, s čím skúsenosti nemajú. Záver videa je preto akýmsi turbom k zrelosti a je jasné, že hlavná postava sa už v podobnej situácii nikdy nezachová rovnako.“

Nehoda blízko domova: Častá chyba vodičov

Dopravná nehoda je vždy nepríjemná, i keď len o miernu škodu. Dopravných psychológov však zaujíma aj to, kde sa tieto nehody stávajú. A väčšina štúdií prišla k zaujímavému záveru, že najväčšie riziko...

Čo na to zákon?

Hneď prvé sekundy videa jasne poukazujú na porušenie zákona. Vodič totiž nevenuje pozornosť riadeniu, namiesto toho filmuje resp. fotografuje posádku a píše príspevky na sociálnu sieť. Podľa platného sadzobníka pokút je za používanie mobilu pokuta 50 eur. V prípade, že by zavinil nehodu, vec postupuje do správneho konania, kde vodičovi hrozí pokuta od 150 do 800 eur a zákaz činnosti do troch rokov.

Právnik z oblasti trestného práva Peter Kováč na tému fotenia na mieste nehody poukazuje na to, že podobne sa správajú aj novinári či televízne štáby. Na druhej strane možno predpokladať, že médiá sa riadia pokynmi záchranárov a snažia sa neprekážať. To však nie je prípad troch protagonistov videa a podľa Kováča by za určitých okolností mohol vstúpiť do hry aj Trestný zákon, konkrétne ustanovenia o všeobecnom ohrození (§ 284 ods. 1 písm. b). „Traja filmári totiž úmyselne sťažovali odvrátenie nebezpečenstva tým, že prekážali hasičom pri zásahu,“ dodáva právnik. Za tento trestný čin hrozí trest odňatia slobody od štyroch do desiatich rokov.


Najnovšie články
Polícia: Chodci a cyklisti vystrájajú na cestách

Japonské kupé ohuruje svojím futuristickým dizajnom, honosným interiérom, hybridnou technikou i perfektne naladeným podvozkom.

Test Lexus LC500h: Sexsymbol na kolesách

Segment C je v európe naďalej extrémne dôležitý a každý automobilka sa ho snaží mať vyplnený prinajmenšom niekoľkými autami. BMW má medzi kompaktnými...

Test BMW 120d xDrive: Delikátna záležitosť

Bavorský roadster absolvoval predčasný debut, živé zábery odhalili dizajn špičkového modelu M40i. Technické detaily zatiaľ nepoznáme.

BMW Z4: Sériová verzia na fotografiách

Vo svete veteránov či automobilových zberateľov má často vysokú hodnotu aj príslušenstvo k autám. Presne to isté platí aj v tomto prípade, starý prívesný vozík...

Kus Škody 1000 MB za cenu jazdenej Fabie?

Česko vráti prepravcom niekoľko miliónov z mýta, nakoľko majú nárok na nezanedbateľnú zľavu.

Česká vláda vráti kamionistom milióny

Redakčnej skúške sme podrobili dve verzie nového japonského SUV, ktoré ponúka výhradne 1,5-litrový benzínový turbomotor.

Test Mitsubishi Eclipse Cross: Ktoré zvoliť?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×