Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Čaká naše peňaženky úľava?

Po neustálom raste nastal na ropných trhoch obrat, a to veľmi prudký. Na tento vývoj zareagovali aj európske ceny palív v Rotterdame, čo by mohlo priniesť motoristom dobré správy. Aspoň na čas.
2 28 príspevkov 12.02.2018 / Soňa Zverková

Ropné trhy zažili najhorší týždeň za posledné dva roky. Severomorská ropná zmes Brent stratila vyše 8,4 percenta a napokon ukončila minulotýždňové obchodovanie na úrovni 62,79 dolára za barel (51,16 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 68,58 dolára za barel (54,90 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, tento vývoj mal dve hlavné príčiny. Tou prvou bol výpredaj na akciových trhoch, ktorý stiahol nadol aj ropu. Druhou bol prudký rast ťažby v USA, ktorá stúpla o 332 000 barelov denne na nové historické maximá. Tento rast zodpovedal tretine celého minuloročného rastu a ide sa o jeden z najvyšších týždňových vzostupov v normálnych časoch, teda mimo situácií, kedy sa ťažba spamätávala po odstávkach vrtov pre počasie. Vyzerá to tak, že vyššie ceny ropy naštartovali ťažbu ropy z bridlíc. Pokiaľ podobný vývoj nastane aj tento týždeň, ceny ropy môžu ísť ešte nižšie.

Benzín a nafta: Palivá budú naďalej zdražovať

Ropné trhy boli síce minulý týždeň stabilné, no trend stále ukazuje nahor. V stopách ropy sa hýbu aj palivá a motoristi sa musia pripraviť na dlhšie obdobie zdražovania.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív na našich čerpacích staniciach sa v týždni do 5. februára vzrástli. Benzín zdražel o 1,2 centu a diesel o 0,8 centu. V stopách ropy sa vydali aj európske ceny palív v Rotterdame a naznačujú tak aspoň krátkodobú úľavu pre peňaženky našich motoristov. Tona benzínu minulý týždeň klesla až o 20 eur za tonu, čo predstavuje najvyšší prepad od novembra minulého roka. Tona dieselu spadla dokonca o 34 eur, čo bol najvyšší pokles od novembra 2016. Boros preto predpokladá, že tento týždeň zostanú ešte ceny stabilné, no budúci týždeň už by mali klesnúť. Analytik odhaduje, že v najbližších troch týždňoch by benzín aj diesel mohli zlacnieť zhruba o štyri centy.

Rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa začal mierne zvyšovať. V týždni do 5. februára sme benzín tankovali o 2,5 centu drahšie než vlani, týždeň predtým bol rozdiel 1,4 centu. Diesel tankujeme drahšie o 3,8 centu, v týždni do 29. januára bol rozdiel rovné tri centy.

Časté poruchy: Tieto zdvíhajú spotrebu

Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Prehľad maloobchodných cien 2 fotografie v galérii Prehľad maloobchodných cien Zdroj: Soňa Zverková


Najnovšie články
Honda HR-V: Po facelifte aj turbobenzín

Hoci európska smernica o novom označení palív začne platiť až o dva mesiace, na niektorých čerpacích staniciach už možno nájsť nové symboly.

Jednotné označenie palív už čoskoro

Ďalšie zo série policajných videí poukazuje nielen na tradičné umelecké výkony vodičov, tentokrát hlavnú úlohu získali aj chodci a cyklisti.

Polícia: Chodci a cyklisti vystrájajú na cestách

Japonské kupé ohuruje svojím futuristickým dizajnom, honosným interiérom, hybridnou technikou i perfektne naladeným podvozkom.

Test Lexus LC500h: Sexsymbol na kolesách

Segment C je v európe naďalej extrémne dôležitý a každý automobilka sa ho snaží mať vyplnený prinajmenšom niekoľkými autami. BMW má medzi kompaktnými...

Test BMW 120d xDrive: Delikátna záležitosť

Bavorský roadster absolvoval predčasný debut, živé zábery odhalili dizajn špičkového modelu M40i. Technické detaily zatiaľ nepoznáme.

BMW Z4: Sériová verzia na fotografiách

Vo svete veteránov či automobilových zberateľov má často vysokú hodnotu aj príslušenstvo k autám. Presne to isté platí aj v tomto prípade, starý prívesný vozík...

Kus Škody 1000 MB za cenu jazdenej Fabie?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×