Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Reklama vs. realita: Ako vyzerajú autá v základe?

FOTO
Svet reklám je krásny, plný farieb, dobrého počasia, dobrodružstva, úsmevov a lásky. Problémom však je, že je aj nereálny. Presne tento fakt šikovne využívajú aj automobilky.
46 39 príspevkov 18.04.2018 / Filip Kadlečík

Každý motorista má nejakú obľúbenú automobilku, ktorú z istých dôvodov preferuje pred celou konkurenciou. Často za to môžu tradície v rodine, spomienky na detstvo, ale napríklad aj účinný marketing tej-ktorej značky. Dá sa mu však veriť? Nie tak úplne, na jeden detail si treba dávať pozor.

Rozdiely medzi plnou a základnou výbavou bývajú často priepastné 46 fotografií v galérii Rozdiely medzi plnou a základnou výbavou bývajú často priepastné Zdroj: AUTO BILD

O tom, že automobilky rady využívajú rôzne “pomôcky” na zlepšenie imidžu či predajov svojich produktov, sme informovali už v minulosti. V reklamách často ukazujú nablýskané automobily na najväčších možných diskoch kolies, s najdrahším lakom a v najvyššej možnej špecifikácií. Ako je to možné? Stačí využiť jednoduchú formulku, ktorá znie približne takto: “Vyobrazený automobil môže obsahovať prvky doplnkovej výbavy.”.

Vďaka magickej vete napísanej v spodnej časti spotu potom v reklame na vozidlo začínajúce na údajne fantastickej cene 9 990 eur jazdí typ nakonfigurovaný na 30 000 eur. Problém nastáva, keď nadšený spotrebiteľ narazí na realitu. “Veď to auto za desať tisíc je škaredé” si už pri živom stretnutí povedal nejeden z nás. Veru, dobré svetlo, efektný lak s dvojfarebnou kombináciou, veľké ráfiky či full-LED svetlomety s vozidlami vedia spraviť svoje.


>>> Priame porovnanie plnej a základnej výbavy nájdete v galérii <<<


Rozdiely sú však v niektorých prípadoch doslova šokujúce. Za kráľov zmeny možno bezpochyby považovať Volkswagen Polo či Seat Arona, ktoré taktiež nájdete vo veľkej galérii. V úplnom základe by ste jeho interiér ani nespoznali. Samotné zobrazovanie plnej výbavy však nie je jediným trikom. Veriť by ste totiž niekedy nemali ani svojim očiam.

Čoraz viac výrobcov využíva moderné grafické postupy na to, aby fotografiu auta či jeho reklamu vytvorili vo virtuálnom svete. Niekedy sa môže stať, že na snímke nie je reálne ani len samotné vozidlo či jeho prostredie. Platí to napríklad aj o oficiálnom zábere športovo rezaných modelov Škody. “Odfotené” autá sa v danom okolí nikdy nenachádzali a boli do neho vložené - preto fotka vyzerá tak dokonale.

Taktiež obdivujete profesionálne fotografie áut? Sú takmer dokonalé, pretože často vznikajú takýmto spôsobom 46 fotografií v galérii Taktiež obdivujete profesionálne fotografie áut? Sú takmer dokonalé, pretože často vznikajú takýmto spôsobom Zdroj: AUTO BILD

Ďalším trikom automobiliek, ale aj reklám vo všeobecnosti, je vytváranie akejsi alternatívnej reality plnej dobrodružstiev, aktívneho životného štýlu, neustáleho úsmevu a zábavy. To im však vyčítať nemožno. De facto im nemožno zazlievať ani fakt, že svoje produkty prezentujú v čo najlepšom svetle.

Čo reklama neukáže: Plná vs. základná výbava

Snáď každý z nás sa už presvedčil o tom, že reklamy treba brať s rezervou. Vozidlo, ktoré je v nej vyobrazené je vec jedna, cena začínajúca od istej sumy zasa druhá. Pozrite si obrovské rozdiely...

Fráza “od 9 990 eur” však pri aute, ktoré cenovkou reálne prekračuje hodnotu dvadsať tisíc však znie vtipne. V každom prípade si tento postup treba uvedomovať už pri sledovaní reklamy. Výber nových modelov, pri ktorých porovnávame plnú so základnou výbavou, nájdete vo veľkej galérii. Ktorý zmenou najviac prekvapil vás?


Najnovšie články
VW znížil ceny, jeho predaj rastie

Ekonomická neistota a geopolitické napätie, ktoré vyvolávajú najmä USA, vedú k dlhej sérii poklesov cien ropy. To síce nepomôže krajinám odkázaným na ropu, no...

Benzín a nafta: Prinesie koniec prázdnin úľavu?

Po spoplatnení jázd nákladných áut po všetkých cestách spolkové ministerstvo dopravy nepredpokladá, že dôjde k výraznejšiemu zaťaženiu ciest nižšej kategórie...

Obchádzanie nemeckého mýta sa nevypláca

Nielen superšporty môžu byť silné a rýchle. Firma HGP-turbo vytvorila extrémny VW Multivan, jeho parametre posunula na doteraz nevídanú úroveň.

Dodávka s výkonom 700 koní? Špeciálny Multivan

Český Senát schválil vládnu novelu zákona o podmienkach prevádzky vozidiel na pozemných komunikáciách, ktorá od 1. októbra 2018 výrazne sprísňuje sankcie...

Česko pritvrdilo v boji proti stáčaniu kilometrov

Svetoznámy tuner naordinoval osemvalcu prídavnú riadiacu jednotku, no svoju pozornosť sústredil najmä na karosériu terénnej legendy.

Brabus šľachtí Mercedes-Benz G500

Na internete sa objavilo sedem kvalitných záberov, ktoré zachytávajú exteriér, kabínu i motor špičkovej verzie M40i.

Prvé oficiálne fotky nového BMW Z4
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×