Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Za diaľničné známky vyše 40 miliónov eur

Prvý štvrťrok je vždy v predaji diaľničných známok najsilnejší, nakoľko motoristi kupujú ročné známky. Predalo sa ich takmer milión. A kde vodiči najviac nakupujú? Na obchodných miestach.
7 príspevkov 21.04.2018 / TASR

Vodiči osobných áut kúpili v prvom štvrťroku tohto roka spolu viac ako 1,52 milióna kusov elektronických diaľničných známok. Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) to oproti rovnakému obdobiu minulého roka znamená nárast o 7,1 percenta.

NDS tak z predaja známok získala za prvé tri mesiace tohto roka 44,6 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). "V predaji vedú ročné elektronické diaľničné známky s viac ako 946 800 predanými kusmi, za nimi sú desaťdňové známky s vyše 504 200 kusmi a nakoniec tridsaťdňové známky s predajom vyše 76 800 kusov," priblížila hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Pokazilo sa vám auto na diaľnici? Iste neriskujte!

Medzi výzvy pre motoristov je porucha auta. Bežný motorista si vo väčšine prípadov nevie pomôcť. A ak sa to stane na diaľnici, rizík je oveľa viac. Poradíme vám, ako sa zachovať, keď vaše auto...

Najviac známok sa štandardne podľa jej slov predalo v januári. "Tento vývoj sa pravidelne opakuje od začiatku predaja diaľničných známok vplyvom pravidelnej novej emisie ročných diaľničných známok a rovnako aj vplyvom zimného dovolenkového obdobia," vysvetlila Michalová. Ďalší nárast očakávajú diaľničiari v čase letných prázdnin, a to najmä pri predaji krátkodobých, prevažne desaťdňových známok.

Motoristi počas prvého štvrťroka tohto roka nakupovali elektronické diaľničné známky najčastejšie na obchodných miestach, za nimi nasledoval nákup prostredníctvom internetovej stránky. "Takýto spôsob predaja elektronických diaľničných známok tvorí viac ako 93 percent. Ostatný percentuálny podiel tvoria internetový predaj na objednávku, predaj cez mobilnú aplikáciu a mýtomaty," doplnila Michalová.

Elektronickými diaľničnými známkami platia na Slovensku vodiči osobných áut za jazdu po spoplatnených úsekoch ciest. K dispozícii majú ročnú, mesačnú alebo desaťdňovú diaľničnú známku. Cena ročnej diaľničnej známky je 50 eur, mesačná známka stojí 14 eur a desaťdňová 10 eur. Motoristi si ich môžu kúpiť buď cez internetovú stránku eznamka.sk, cez mobilnú aplikáciu "eznamka" a tiež na predajných miestach, ktoré sú väčšinou na čerpacích staniciach.

(TASR)


Najnovšie články
Vlečenie auta: Pozor na nečakané nástrahy

Nové berlíske letisko BER je pre rad problémov nevyužité. Keďže Volkswagen zaostáva s prípravami na WLTP, využije zatiaľ voľné letiskové plochy a parkoviská.

VW parkuje tisíce áut na letisku

Obchodné spory, ktoré vyvolávajú USA, vedú k obavám ropných trhov a zosunu cien ropy. To by mohlo už čoskoro znamenať prestávku v zdražovaní palív.

Benzín a nafta: Koniec stúpania cien je blízko

Porsche plánuje za tri roky ušetriť šesť miliárd eur a v najbližšom období sa mieni zamerať na vývoj elektromobilov.

Porsche chce ušetriť šesť miliárd eur

Taliansky superšport nemusí byť iba Lamborghini či Ferrari. Vlastný model má totiž aj karosárska firma Italdesign. Jeden z piatich exemplárov je momentálne...

Unikátne Zerouno si hľadá nového majiteľa

Slovensko má čo zahraničným investorom ponúknuť, no podľa ZAP automobilkám môže prekážať chýbajúce prepojenie medzi západom a východom krajiny.

ZAP: Automobilkám vadia chýbajúce diaľnice

Superšport s dizajnom evokujúcim slávneho predchodcu má mať upravený desaťvalec s objemom 5,6 litra a výkon minimálne 650 koní.

Ares Panther: Ožijú vyklápacie svetlá?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×