Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Predaj áut v EÚ klesol, dokonca aj v Nemecku

Kým na Slovensku sa v marci predalo viac áut, v EÚ ako celku nastal presne opačný vývoj. Podpísali sa pod to slabšie predaje v Nemecku, Taliansku a Británii.
22.04.2018 / TASR

Predaj áut v Európskej únii zaznamenal minulý mesiac vyše päťpercentný pokles, prvý pokles za mesiac marec od roku 2014. Uviedlo to v stredu Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA).

Podľa informácií ACEA sa predaj áut v Európskej únii znížil v marci medziročne o 5,3 percenta na približne 1,79 milióna vozidiel. Na porovnanie, vo februári predaj vzrástol o 4,3 percenta a v januári o 7,1 percenta. Na rozdiel od prvých dvoch mesiacov roka sa predaj znížil aj v Nemecku. ACEA však zároveň upozornilo, že predaj v marci minulého roka bol pre daný mesiac historicky najvyšší, čo tiež ovplyvnilo porovnanie medzi minuloročným a tohtoročným marcom.

Výrazný pokles zaznamenala v marci Británia, kde predaj áut klesá už dlhší čas. V marci objem predaja áut v Británii klesol o 15,7 percenta. Pokles však zaznamenali aj Taliansko, kde sa dopyt znížil o 5,8 percenta, a najmä najväčšia ekonomika Európskej únie - Nemecko, kde predaj zaznamenal pokles o 3,4 percenta. Vo Francúzsku sa však predaj áut zvýšil o 2,2 percenta a v Španielsku vzrástol o 2,1 percenta.

Vďaka vývoju v prvých dvoch mesiacoch tohto roka predaj automobilov v EÚ dosiahol za celý 1. kvartál rast napriek marcovému poklesu. Ako združenie dodalo, za prvé tri mesiace tohto roka sa dopyt po autách v EÚ zvýšil medziročne o 0,7 percenta.

Spomedzi najväčších ekonomík sa najvýraznejšie zvýšil predaj v Španielsku (+10,5 percenta), Nemecku (+4 percentá) a vo Francúzsku (+2,9 percenta). Naopak, v Taliansku klesol o 1,5 percenta a Británii až o 12,4 percenta. Výrazne sa však zvýšil v nových členských štátoch EÚ, kde rast v 1. štvrťroku dosiahol 11,9 percenta.

(TASR)


Najnovšie články
Vlečenie auta: Pozor na nečakané nástrahy

Nové berlíske letisko BER je pre rad problémov nevyužité. Keďže Volkswagen zaostáva s prípravami na WLTP, využije zatiaľ voľné letiskové plochy a parkoviská.

VW parkuje tisíce áut na letisku

Obchodné spory, ktoré vyvolávajú USA, vedú k obavám ropných trhov a zosunu cien ropy. To by mohlo už čoskoro znamenať prestávku v zdražovaní palív.

Benzín a nafta: Koniec stúpania cien je blízko

Porsche plánuje za tri roky ušetriť šesť miliárd eur a v najbližšom období sa mieni zamerať na vývoj elektromobilov.

Porsche chce ušetriť šesť miliárd eur

Taliansky superšport nemusí byť iba Lamborghini či Ferrari. Vlastný model má totiž aj karosárska firma Italdesign. Jeden z piatich exemplárov je momentálne...

Unikátne Zerouno si hľadá nového majiteľa

Slovensko má čo zahraničným investorom ponúknuť, no podľa ZAP automobilkám môže prekážať chýbajúce prepojenie medzi západom a východom krajiny.

ZAP: Automobilkám vadia chýbajúce diaľnice

Superšport s dizajnom evokujúcim slávneho predchodcu má mať upravený desaťvalec s objemom 5,6 litra a výkon minimálne 650 koní.

Ares Panther: Ožijú vyklápacie svetlá?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×