Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Trnavský Peugeot chce štrajkovať

Napriek účasti sprostredkovateľa sa odbory a vedenie trnavského Peugeotu už deväť mesiacov nevedia dohodnúť na zvýšení platov. Vo fabrike hrozí ostrý štrajk.
4 príspevky 12.05.2018 / TASR

Ani po pridelení sprostredkovateľa do vyjednávania o podobe novej kolektívnej zmluvy nedošli odbory a vedenie trnavskej automobilky PSA Peugeot Groupe Slovakia k dohode ohľadom zvýšenia miezd zamestnancov, a tak odborová organizácia OZ KOVO PCAS vyhlásila štrajkovú pohotovosť. Platí od piatka 11. mája od 6. hodiny. Ak nepríde počas následnej zákonnej 30-dňovej lehoty k dohode, odborári odštartujú hlasovanie o prípadnom ostrom štrajku. Informoval o tom vo štvrtok podpredseda základnej organizácie (ZO) odborov František Gajdoš.

Sprostredkovateľ bol do kolektívneho vyjednávania pridelený na základe rozhodnutia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR 23. apríla. Na prvom kole rokovania sa 3. mája stretol samostatne s oboma zmluvnými stranami, no neskôr pristúpil k spoločnému rokovaniu všetkých troch strán. "Napriek jeho enormnej snahe sa ani po takmer 7-hodinovom rokovaní návrhy oboch strán prakticky vôbec nepriblížili," konštatoval Gajdoš.

V stredu 9. mája odznel v zmysle zákona sprostredkovateľov návrh kompromisného riešenia sporu. Ten bol o zvýšení základných miezd všetkých zamestnancov o 53 eur. "Odborová organizácia oceňuje enormnú snahu sprostredkovateľa o nájdenie kompromisu, avšak na štvrtkovom zasadnutí výboru ZO OZ KOVO PCAS tento odmietla s odôvodnením, že navrhované zvýšenie základných miezd nie je postačujúce," uviedol Gajdoš. Odborári sú podľa neho ochotní počas 30-dňovej lehoty zúčastniť sa na rokovaní pred sprostredkovateľom o predloženom návrhu. Ak do 24. mája nepríde k dohode, začne sa hlasovanie o prípadnom ostrom štrajku.

Vedenie trnavskej automobilky PSA Groupe Slovakia vníma vyhlásenie štrajkovej pohotovosti tamojšou odborovou organizáciou OZ Kovo ako odmietnutie návrhu kompromisného riešenia pre zvýšenie platov zamestnancov. Ten obom stranám predložil sprostredkovateľ ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Automobilka sa však bude týmto návrhom, ako uviedol jej hovorca Peter Švec, ďalej zaoberať.

Sprostredkovateľa si pritom, ako dodal, odbory vyžiadali po vyhlásení sporu v kolektívnom vyjednávaní. "My ako zamestnávateľ si chceme návrh kompromisu určite preštudovať, náš sociálny partner vo štvrtok kompromis rovno odmietol," konštatoval Švec.

Čas na rokovanie je do 24. mája. "Cieľom rokovania je podľa nás dohoda a podpísanie kolektívnej zmluvy, nie štrajková pohotovosť. Vôľa rokovať tu z našej strany rozhodne je. Vyjednávanie trvá už takmer desať mesiacov, od 28. júla 2017, kedy zamestnávateľ poslal návrh kolektívnej zmluvy," informoval hovorca.

Posledný návrh zamestnávateľa bol 6,8-% medziročné zvýšenie miezd. Odborová organizácia však doposiaľ podľa Švecovho vyjadrenia neakceptovala žiadny z predložených kompromisov.

(TASR)


Najnovšie články
VW znížil ceny, jeho predaj rastie

Ekonomická neistota a geopolitické napätie, ktoré vyvolávajú najmä USA, vedú k dlhej sérii poklesov cien ropy. To síce nepomôže krajinám odkázaným na ropu, no...

Benzín a nafta: Prinesie koniec prázdnin úľavu?

Po spoplatnení jázd nákladných áut po všetkých cestách spolkové ministerstvo dopravy nepredpokladá, že dôjde k výraznejšiemu zaťaženiu ciest nižšej kategórie...

Obchádzanie nemeckého mýta sa nevypláca

Nielen superšporty môžu byť silné a rýchle. Firma HGP-turbo vytvorila extrémny VW Multivan, jeho parametre posunula na doteraz nevídanú úroveň.

Dodávka s výkonom 700 koní? Špeciálny Multivan

Český Senát schválil vládnu novelu zákona o podmienkach prevádzky vozidiel na pozemných komunikáciách, ktorá od 1. októbra 2018 výrazne sprísňuje sankcie...

Česko pritvrdilo v boji proti stáčaniu kilometrov

Svetoznámy tuner naordinoval osemvalcu prídavnú riadiacu jednotku, no svoju pozornosť sústredil najmä na karosériu terénnej legendy.

Brabus šľachtí Mercedes-Benz G500

Na internete sa objavilo sedem kvalitných záberov, ktoré zachytávajú exteriér, kabínu i motor špičkovej verzie M40i.

Prvé oficiálne fotky nového BMW Z4
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×