Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

GM dostane peniaze od kórejskej vlády

GM sa možno podarí zachrániť kórejskú fabriku. Tamojšia vláda sľúbila peniaze, svoju pomoc však podmienila radom požiadaviek.
12.05.2018 / TASR

Juhokórejská vláda sa dohodla s americkou automobilkou General Motors (GM), že jej dcére v krajine pomôže finančným úverom z krízy. V záchrannom pláne je podmienka, že ohrozený závod GM v Južnej Kórei bude vyrábať najmenej ďalších desať rokov. Vo štvrtok to uviedol soulský minister financií Kim Dong-jeon.
Predstavitelia vlády a amerického koncernu podpíšu v piatok (11. 5.) príslušnú dohodu. GM chce postaviť v Kórejskej republike svoju novú centrálu pre ázijsko-tichooceánsky región.

Podľa dohovoru dostane GM od Kórejskej rozvojovej banky na realizáciu svojich rozvojových zámerov v oblasti úver 750 miliónov dolárov (631,85 milióna eur). Celkové úvery GM však v Kórei majú postupne dosiahnuť 3,6 miliardy dolárov. Banka je podielom 17 percent druhým najväčším akcionárom spoločnosti GM Korea.

GM nesmie predať svoj podiel v závode v nasledujúcich piatich rokoch. V rokoch 2023 až 2028 bude musieť v ňom jeho podiel zostať nad 35 percent. Tieto klauzuly majú zabezpečiť, aby GM neodišiel predčasne z juhokórejského trhu.

Vedenie GM vo februári oznámilo, že v dôsledku nedostatočného vyťaženia jeho štyroch juhokórejských závodov zruší výrobu v jednom z nich. Predaj amerických áut v regióne vlani výrazne klesol. Situáciu GM v republike má zlepšiť aj dohoda s odbormi, že v nasledujúcom období sa v jeho závodoch na polostrove zastaví rast platov.

(TASR)


Najnovšie články
Vlečenie auta: Pozor na nečakané nástrahy

Nové berlíske letisko BER je pre rad problémov nevyužité. Keďže Volkswagen zaostáva s prípravami na WLTP, využije zatiaľ voľné letiskové plochy a parkoviská.

VW parkuje tisíce áut na letisku

Obchodné spory, ktoré vyvolávajú USA, vedú k obavám ropných trhov a zosunu cien ropy. To by mohlo už čoskoro znamenať prestávku v zdražovaní palív.

Benzín a nafta: Koniec stúpania cien je blízko

Porsche plánuje za tri roky ušetriť šesť miliárd eur a v najbližšom období sa mieni zamerať na vývoj elektromobilov.

Porsche chce ušetriť šesť miliárd eur

Taliansky superšport nemusí byť iba Lamborghini či Ferrari. Vlastný model má totiž aj karosárska firma Italdesign. Jeden z piatich exemplárov je momentálne...

Unikátne Zerouno si hľadá nového majiteľa

Slovensko má čo zahraničným investorom ponúknuť, no podľa ZAP automobilkám môže prekážať chýbajúce prepojenie medzi západom a východom krajiny.

ZAP: Automobilkám vadia chýbajúce diaľnice

Superšport s dizajnom evokujúcim slávneho predchodcu má mať upravený desaťvalec s objemom 5,6 litra a výkon minimálne 650 koní.

Ares Panther: Ožijú vyklápacie svetlá?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×