Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Čaká nás ďalšie zdražovanie palív

Rozhodnutie USA o vypovedaní jadrovej dohody s Iránom bude mať nepríjemný dosah aj na našich motoristov. Čaká nás ďalšie zdražovanie palív.
2 20 príspevkov 14.05.2018 / Soňa Zverková

Ropnými trhmi hýbala len jedna téma: vypovedanie jadrovej dohody USA s Iránom. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na štvorročnom maxime 77,38 dolára za barel (64,84 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 74,87 dolára za barel (62,55 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, prechodné obdobie bude trvať pol roka, následne budú spoločnosti kupujúce ropu od Iránu a banky, cez ktoré budú prechádzať tieto transakcie, porušovať americké zákony. Budú si teda musieť vybrať, či budú obchodovať s USA alebo s Iránom.

V tomto smere vyzerá byť voľba jasná. USA tak môžu odstrihnúť Irán od možnosti predávať ropu na svetových trhoch. Počas predchádzajúcich sankcií voči Iránu zo svetových trhov vypadlo milión barelov za deň, teda viac ako percento svetovej ponuky. Svetový trh s ropou sa tak môže dostať do silného deficitu. Naposledy, keď na svetových trhoch chýbalo milión barelov denne, bola cena ropy nad 100 dolárov za barel.

Na ťahu sú teraz OPEC a Rusko, ktoré môžu vykryť výpadok Iránu alebo ponechajú ťažbu na súčasnej úrovni a zarobia na vyššej cene ropy. Saudská Arábia už vyhlásila, že by mohla dodať na trhy viac ropy, na tom sa však musí dohodnúť celý kartel. Koncom apríla však zase z jej tábora odznelo, že by rada videla ropu v pásme 80 až 100 dolárov za barel. To len zvyšuje neistotu trhov.

Benzín a nafta: Dobré správy o cenách nie sú

Ceny ropy síce v minulom týždni mierne oddychovali, no trend jednoznačne ukazuje smerom nahor. A to je zlá správa pre našich motoristov.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív v týždni do 7. mája stúpli. Benzín u nás zdražel o 1,3 centu a diesel o 1,4 centu. Ďalší vývoj stále ukazuje nahor. Eurové ceny v Rotterdame výrazne vzrástli. Tona benzínu zdražela o 25 eur, čo je najvyšší týždňový nárast od novembra minulého roka. Tona dieselu išla nahor o 20 eur, najviac za posledných päť týždňov. Na základe doterajšieho vývoja Boros očakáva zdražovanie benzínu aj nafty u nás o tri centy.

V porovnaní s minulým rokom opäť tankujeme výrazne drahšie. Kým v týždni do 30. apríla sme tankovali benzín o 4,1 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší o 6,5 centu. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa stúpol z ôsmich centov na 9,9 centu.

Test nafty na Slovensku: Jedno palivo sklamalo

Chcete vedieť, čo ozaj tankujete do nádrží svojich áut? Prinášame výsledky najväčšej analýzy zimnej motorovej nafty na Slovensku, ktorú sme urobili exkluzívne v spolupráci so špecialistami...


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Ceny palív 2 fotografie v galérii Ceny palív Zdroj: EK


Najnovšie články
Česká vláda vráti kamionistom milióny

Redakčnej skúške sme podrobili dve verzie nového japonského SUV, ktoré ponúka výhradne 1,5-litrový benzínový turbomotor.

Test Mitsubishi Eclipse Cross: Ktoré zvoliť?

V Taliansku došlo ku katastrofe, neďaleko Janova sa približne o 11:30 zrútil stometrový úsek mosta neďaleko mesta Janov. O zraneniach či úmrtiach sa ešte...

Nešťastie v Taliansku: Zrútil sa diaľničný most

Americká značka uvádza v najľudnatejšej krajine sveta SUV, ktoré technicky i dizajnovo vychádza z lokálneho modelu JMC Yusheng S330.

Ford Territory vznikol výsostne pre Čínu

Najlepšia reklama vzniká intuitívne a v priebehu krátkeho času. Aspoň tak to občas vyzerá na sociálnych sieťach. Pozrite si, ako geniálne zareagovalo Audi...

Nový hoax na Slovensku: Skvelá reakcia Audi

Americké kupé si brúsi zuby na svetový rekord. Oproti prototypu sa navonok výrazne nezmení, o technickej stránke zatiaľ nevieme nič.

SSC Tuatara: Jašterica sa opäť hlási o slovo

Tam, kde nemeckí vodiči vidia problém, spotrebitelia v Taliansku, Rakúsku, ale aj na Slovensku cítia šancu. Nemecko vyváža rekordné počty ojazdených dieselov

Staré nemecké diesely idú na dračku v zahraničí
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×