Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dominator: Cullinan i Bentayga majú otca

Bentley, či aktuálne aj Rolls-Royce, o svojich superluxusných SUV zvyknú hovoriť ako o zakladateľoch daného segmentu. Treba uznať, že podobne luxusné športovo-úžitkové autá asi inde vo svete nenájdete. Alebo je pravda niekde inde?
4 15.05.2018 / Filip Kadlečík

Len pred niekoľkými dňami svet po prvýkrát uzrel Rolls-Royce Cullinan. SUV, ktoré má ambíciu stať sa kráľom tohto segmentu. Život mu však chce strpčovať už zabehnuté Bentley Bentayga, ktoré svoju kožu určite nepredá lacno. Aj keď ide o súperiace automobily, jednu vec majú spoločnú. Svojich predkov.

Celkovo vzniklo len šesť exemplárov Dominatora a všetky putovali do Brunei 4 fotografií v galérii Celkovo vzniklo len šesť exemplárov Dominatora a všetky putovali do Brunei Zdroj: RRSpirit

Rolls-Royce i Bentley aktuálne vyhlasujú, že práve ich novinky sú zakladateľmi segmentu superluxusných športovo-úžitkových automobilov. Zdá sa však, že to nie je pravda. Stačí nazrieť do konca minulého tisícročia, kedy Bentley, ešte pod hlavičkou Rolls-Royceu, na zákazku postavilo šesť kusov luxusného off-roadu Dominator. Technicky teda v podstate ide o “otca” modelov Cullinan i Bentayga.

Všetky exempláre Bentley Dominator vznikli v priebehu roka 1996 na objednávku sultána štátu Brunei. Najluxusnejšie SUV svojej doby vtedy nebolo príliš známe - z továrne putovalo viac-menej priamo do garáže sultána.  Z technického hľadiska je Dominator založený na podvozku Range Roveru a šepká sa o tom, že používa aj dobový vidlicový osemvalec s rovnakým logom.

Rolls-Royce Cullinan: Diamant medzi SUV

Najmladší člen britskej aristokratickej rodiny z Goodwoodu síce v mnohom evokuje príbuznú limuzínu Phantom, no prichádza s početnými novinkami.

Bentley o tomto masívnom SUV nikdy nezverejnilo žiadne detaily, o jeho existencii sa aj odborná verejnosť dozvedela až niekoľko rokov po tom, ako bolo vyrobené. Je vysoko pravdepodobné, že Dominatory dodnes tajne zdobia jednu z exkluzívnych garáží v ropnej krajine. Vďaka zopár dobovým fotografiám však vieme aspoň to, že jablko naozaj nepadá ďaleko od stromu. Nezdá sa vám byť podoba medzi Cullinanom a Dominatorom viac než zjavná?


Najnovšie články
Vlečenie auta: Pozor na nečakané nástrahy

Nové berlíske letisko BER je pre rad problémov nevyužité. Keďže Volkswagen zaostáva s prípravami na WLTP, využije zatiaľ voľné letiskové plochy a parkoviská.

VW parkuje tisíce áut na letisku

Obchodné spory, ktoré vyvolávajú USA, vedú k obavám ropných trhov a zosunu cien ropy. To by mohlo už čoskoro znamenať prestávku v zdražovaní palív.

Benzín a nafta: Koniec stúpania cien je blízko

Porsche plánuje za tri roky ušetriť šesť miliárd eur a v najbližšom období sa mieni zamerať na vývoj elektromobilov.

Porsche chce ušetriť šesť miliárd eur

Taliansky superšport nemusí byť iba Lamborghini či Ferrari. Vlastný model má totiž aj karosárska firma Italdesign. Jeden z piatich exemplárov je momentálne...

Unikátne Zerouno si hľadá nového majiteľa

Slovensko má čo zahraničným investorom ponúknuť, no podľa ZAP automobilkám môže prekážať chýbajúce prepojenie medzi západom a východom krajiny.

ZAP: Automobilkám vadia chýbajúce diaľnice

Superšport s dizajnom evokujúcim slávneho predchodcu má mať upravený desaťvalec s objemom 5,6 litra a výkon minimálne 650 koní.

Ares Panther: Ožijú vyklápacie svetlá?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×