Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bezkľúčové štartovanie zabilo už 30 Američanov

Bezkľúčové štartovanie je jedným z novších komfortných prvkov dnešných automobilov. Nemusieť neustále vyťahovať kľúče od vozidla je veľmi pohodlné. Môže však táto technológia mať aj odvrátenú stránku? V USA vraj zabila desiatky ľudí.
2 61 príspevkov 17.05.2018 / Filip Kadlečík

Mnohí majitelia moderných automobilov už kľúč od vozidla z vrecka či tašky prakticky ani nevyťahujú. Väčšina nových modelov je totiž vybavená systémom bezkľúčového štartovania, motor a elektronika sa teda aktivuje a deaktivuje jednoduchým stlačením tlačidla “Start/Stop Engine”.

Majitelia automobilov s bezkľúčovým štartovaním vraj môžu zabudnúť na to, že vozidlo treba aj vypnúť 2 fotografie v galérii Majitelia automobilov s bezkľúčovým štartovaním vraj môžu zabudnúť na to, že vozidlo treba aj vypnúť Zdroj: Filip Kadlečík

Ani takýto zrozumiteľný systém však očividne nie je “blbuvzdorný”. Podľa New York Times v dôsledku jeho nesprávneho používania v USA za posledných desať rokov zahynulo približne už 30 osôb, ďalšie desiatky pritom nesú trvalé zdravotné následky.

Ako môže jednoduchý systém ohrozovať ľudské životy? Majitelia automobilov svoje vozidlo zaparkujú do garáže, vystúpia a spokojne odídu. New York Times informuje, že problémom je fakt, že auto zabudnú vypnúť. Ak majú garáž pripojenú k domu a nie je odvetrávaná, začnú sa v nej zbierať jedovaté plyny, ktoré sa následne rozšíria po celom príbytku a počas noci môžu zabiť jeho osadenstvo.

Štart-stop systém: Čím kazí naše automobily?

Prakticky na každý komponent v aute sa nájde aspoň jeden mýtus. Systém štart-stop nie je výnimkou. Ten najrozšírenejší hovorí o rýchlejšom opotrebovaní motora. Je to pravda alebo nie?

Znie to absurdne, takéto prípady sa však v USA skutočne stali a sú plne zdokumentované. Americké médiá preto volajú po akomsi automatickom vypínaní automobilu, ktoré by predchádzalo takýmto prípadom. Podľa nás by stačilo zvýšiť pozornosť pri šoférovaní i parkovaní - potom by sa takéto tragické prípady nemuseli stávať. Argument, že dnešné autá sú veľmi tiché a nie je počuť, keď sú naštartované, nemôže obstáť. Až také nehlučné zasa nie sú. Čo si o šokujúcich prípadoch myslíte vy?


Najnovšie články
Česká vláda vráti kamionistom milióny

Redakčnej skúške sme podrobili dve verzie nového japonského SUV, ktoré ponúka výhradne 1,5-litrový benzínový turbomotor.

Test Mitsubishi Eclipse Cross: Ktoré zvoliť?

V Taliansku došlo ku katastrofe, neďaleko Janova sa približne o 11:30 zrútil stometrový úsek mosta neďaleko mesta Janov. O zraneniach či úmrtiach sa ešte...

Nešťastie v Taliansku: Zrútil sa diaľničný most

Americká značka uvádza v najľudnatejšej krajine sveta SUV, ktoré technicky i dizajnovo vychádza z lokálneho modelu JMC Yusheng S330.

Ford Territory vznikol výsostne pre Čínu

Najlepšia reklama vzniká intuitívne a v priebehu krátkeho času. Aspoň tak to občas vyzerá na sociálnych sieťach. Pozrite si, ako geniálne zareagovalo Audi...

Nový hoax na Slovensku: Skvelá reakcia Audi

Americké kupé si brúsi zuby na svetový rekord. Oproti prototypu sa navonok výrazne nezmení, o technickej stránke zatiaľ nevieme nič.

SSC Tuatara: Jašterica sa opäť hlási o slovo

Tam, kde nemeckí vodiči vidia problém, spotrebitelia v Taliansku, Rakúsku, ale aj na Slovensku cítia šancu. Nemecko vyváža rekordné počty ojazdených dieselov

Staré nemecké diesely idú na dračku v zahraničí
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×