Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pravda o stáčaní km: 20 populárnych jazdeniek

EXKLUZÍVNE
Manipulácia s odometrom je na Slovensku starým známym fenoménom, ktorý však mala z našej reality vymazať novela zákona z roku 2016. Podarilo sa jej to? Aká je situácia dnes? Skutočnosť sme odhalili vďaka presnej štatistike.
46 35 príspevkov 24.05.2018 / Filip Kadlečík

Stáčanie kilometrov je u nás problémom už dlhé roky. Nájde sa veľa podvodníkov, ktorí si chcú zarobiť len na základe toho, že automobilu, ktorý predávajú, upravia nájazd tak, aby vyzeral atraktívnejšie a novšie. Nalejme si čistého vína, množstvo laikov jazdenky kupuje práve podľa cifry uvedenej na odometri automobilu.

Bežný človek si vie len ťažko predstaviť rozsah, v ktorom sa manipuluje s odometrami automobilu 46 fotografií v galérii Bežný človek si vie len ťažko predstaviť rozsah, v ktorom sa manipuluje s odometrami automobilu Zdroj: AUTO BILD

Slovenská republika sa proti tomuto fenoménu snaží bojovať už dlhší čas. Všetko mala zmeniť novela zákona prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciach, ktorá do platnosti vstúpila 1. marca 2016. Už vtedy sme ju kritizovali za mnohé nedostatky, často neškodila šmelinárom, ale práve oklamaným a nevinným súkromným osobám.


>>> Výsledky detailnej analýzy nájdete v galérii <<<


Dávnejšie sa u nás dokonca objavili návrhy zákona, podľa ktorých by za stáčanie kilometrov hrozilo 3-ročné väzenie. Tvrdé riešenie však parlamentom neprešlo. Aj vďaka tomu tu stále máme obrovské množstvo “stočeniek”. Za všetky príklady situáciu krásne ilustruje prípad jednej Škody Superb.

Stáčanie aj o státisíce

Obľúbená škodovka sa na inzertnom portáli objavovala najskôr s úctyhodným nájazdom na úrovni 795 000 kilometrov. Napriek tomu bola na prvý pohľad vo výbornom technickom stave a majiteľ si za ňu pýtal 5 500 eur. Práve vizuálnu atraktivitu zneužil nemorálny podnikavec, ktorý auto kúpil a čoskoro ho opäť umiestnil do ponuky portálu. Tentokrát však už s nájazdom 187 000 km a cenovkou 7 300 eur.

Rekordér v stáčaní km? Tento jazdený Superb

Stáčanie najazdených kilometrov sa na Slovensku ešte stále výrazne rozmáha. Dôkazom je aj tento Superb, ktorého nájazd zázračne klesol o státisíce kilometrov.

Dejú sa takéto veci bežne, alebo ide len o ojedinelý prípad? Presne to nás zaujímalo a preto sme v spolupráci s portálom Autobazar.SK vypracovali štatistiku a analýzu rastu priemerného nájazdu populárnych slovenských jazdeniek. Zamerali sme sa na automobily s rokom výroby 2013 a sledovali sme, ako rok čo rok postupne stúpa či klesá priemerný nájazd daného modelového ročníka.

V praxi to znamená asi toľko, že sme porovnali niekoľkoročný vývoj priemerného nájazdu všetkých Superbov (a ďalších modelov) v ponuke vyrobených v roku 2013. Štvor- až päťročné autá z druhej ruky sú totiž zaujímavým predajným artiklom nielen kvôli skončeniu lízingov, ale i pomerne atraktívnej cene. Dá sa však slovenským jazdenkám vôbec veriť? Ktoré modely sú stočené často a ktoré vôbec? Odpoveď nájdete vo veľkej galérii.


>>> Výsledky detailnej analýzy nájdete v galérii <<<


Treba len poznamenať, že z každého relevantného segmentu sme vybrali niekoľko reprezentatívnych zástupcov, ktorí dobre dokumentujú prípadnú manipuláciu s odometrami. Zo štatistiky boli vyradené nepoužívané automobily, vozidlá na dovoz či autá s nájazdom pod 1 000 kilometrov a nad 500 000 kilometrov. Najdôležitejším kritériom bol rok výroby 2013.

AUTO BILD komentuje

Nikto z nás nie je hlúpy a snáď každý motorista si uvedomuje, že stáčanie kilometrov je na Slovensku serióznym problémom. Pred uskutočnením tejto analýzy sme však nemali tušenia o rozsahu, do akého sa manipuluje s odometrami. V galérii síce hovoríme o konkrétnom modeli, treba si však uvedomiť, že štatistika nevychádza z jedného jediného auta, ale z desiatok až stoviek kusov.

V segmente B je nečakaným “víťazom”, čo sa stáčania kilometrov týka, Kia Rio. Naopak, kôň, na ktorého by sme si stavili my - Škoda Fabia, zdá sa, týmto podvodom príliš netrpí. Faktom zostáva, že na manipuláciu s odometrom si treba dávať pozor aj pri malých automobiloch a pomerne nízkych nájazdoch. 46 fotografií v galérii V segmente B je nečakaným “víťazom”, čo sa stáčania kilometrov týka, Kia Rio. Naopak, kôň, na ktorého by sme si stavili my - Škoda Fabia, zdá sa, týmto podvodom príliš netrpí. Faktom zostáva, že na manipuláciu s odometrom si treba dávať pozor aj pri malých automobiloch a pomerne nízkych nájazdoch. Zdroj: AUTO BILD

Skutočne ide o neuveriteľné čísla, veď sa týkajú takmer každého vozidla! Len nepatrným výnimkám z druhej ruky rastie kilometrový nájazd tak, ako by sa dalo očakávať. V našom prípade išlo o jedno či dve autá z dvadsiatich! Prekvapivé sú aj ďalšie odhalenia.

Štatistika totiž poukázala na fakt, že sa nemusia “upravovať” len veľké nájazdy, ale aj kilometre, pri ktorých by to nikto nečakal. Predsa len, stále sa lepšie predáva auto, ktoré má “najazdených” 40 000 km, než to s údajom 80 000 km. Pozor si preto treba dávať aj pri relatívne nových automobiloch. Je možné, že podvodníci nenápadne bohatnú práve na nich. To isté však samozrejme platí aj pre krížniky s desaťtisícovými ročnými nájazdmi.

Koniec stáčaniu km? Nová európska smernica

Európska únia nariadila výrobcom zabudovať do nových modelov ochranu proti stáčaniu kilometrov. Zatiaľ nevedno, ako má ochrana vyzerať ani ako sa bude jej funkčnosť preverovať.

Zaujímavým zistením je aj fakt, že šmelinári sa jednotlivé vozidlá zjavne často snažia udržať v okolí dôležitých psychologických hraníc, jednou z nich je napríklad méta 100 000 kilometrov. Dôležité je, že sa nutne nemusia stáčať len vozidlá, od ktorých sa to čaká - za všetky spomenieme napríklad Škody či Volkswageny. Ohrozené sú aj automobily iných značiek.


>>> Výsledky detailnej analýzy nájdete v galérii <<<


Čo z celej štatistiky vyplýva? Automobil si rozhodne netreba kupovať len podľa nájazdu. Ten totiž môže mať ďaleko od reality. Uistite sa radšej o tom, že je v dobrom technickom stave. Ak to nedokážete odhadnúť sami, konzultujte jeho kondíciu s odborníkom.

Stáčanie kilometrov a miliardové škody

Od začiatku marca hrozia autobazárom, ktoré predávajú autá s upravenými odometrami, veľké pokuty. Novela zákona však postihuje aj prípadné obete manipulátorov a môže spôsobiť miliardové škody.

Dnes už existujú ľudia, ktorí sa takýmto poradenstvom živia. A čo sa týka samotnej novely z marca 2016 a s ňou súvisiacich tvrdých pokút? Nuž, na to, aká je v realite účinná, si už teraz môžete odpovedať aj sami. Štát by mal s týmto alarmujúcim problémom niečo robiť a to rýchlo a efektívne. Dotýka sa totiž príliš veľkého množstva motoristov.


Najnovšie články
Polícia: Chodci a cyklisti vystrájajú na cestách

Japonské kupé ohuruje svojím futuristickým dizajnom, honosným interiérom, hybridnou technikou i perfektne naladeným podvozkom.

Test Lexus LC500h: Sexsymbol na kolesách

Segment C je v európe naďalej extrémne dôležitý a každý automobilka sa ho snaží mať vyplnený prinajmenšom niekoľkými autami. BMW má medzi kompaktnými...

Test BMW 120d xDrive: Delikátna záležitosť

Bavorský roadster absolvoval predčasný debut, živé zábery odhalili dizajn špičkového modelu M40i. Technické detaily zatiaľ nepoznáme.

BMW Z4: Sériová verzia na fotografiách

Vo svete veteránov či automobilových zberateľov má často vysokú hodnotu aj príslušenstvo k autám. Presne to isté platí aj v tomto prípade, starý prívesný vozík...

Kus Škody 1000 MB za cenu jazdenej Fabie?

Česko vráti prepravcom niekoľko miliónov z mýta, nakoľko majú nárok na nezanedbateľnú zľavu.

Česká vláda vráti kamionistom milióny

Redakčnej skúške sme podrobili dve verzie nového japonského SUV, ktoré ponúka výhradne 1,5-litrový benzínový turbomotor.

Test Mitsubishi Eclipse Cross: Ktoré zvoliť?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×