Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nobe 100 je retro elektromobil zo Švédska

VIDEO
Elektrická trojkolka má poháňané všetky kolesá a na jedno nabitie má prejsť najviac 220 kilometrov. Početné detaily jasne dýchajú minulosťou.
10 9 príspevkov 13.06.2018 / Marek Pokrývka

Navrhnúť a vyrábať vlastné auto je snom veľkej časti mužskej populácie, iba nepatrný zlomok z nej si ho však splní. Dnešná digitálna doba cestu k cieľu uľahčuje. Nejde pritom len o dostupnosť dvoj- či trojrozmerných grafických programov umožňujúcich tvorbu vizualizácií, zaujímavým výdobytkom modernej doby je tiež možnosť získania finančnej podpory cez internet.

Netradičné elektrické vozidlo vzniklo v hlave estónskeho podnikateľa 10 fotografií v galérii Netradičné elektrické vozidlo vzniklo v hlave estónskeho podnikateľa Zdroj: Nobe Cars

Proces známy pod anglickým výrazom crowdfunding chce na svoj ostrý štart využiť neznáma spoločnosť Nobe Cars, ktorá pochádza zo Švédska rovnako ako obdobne financovaný drobec Uniti One. Firma aktuálne zbiera peniaze na štart výroby svojej prvotiny označenej jednoduchým číslom 100. Je to drobný elektromobil, ktorý má retro vzhľad a vzadu len jedno koleso. Ide teda o skutočne netradičný zjav.

Za týmto projektom stojí viacero ľudí prevažne estónskej národnosti, mozgom celej operácie je Roman Muljar. Jeho elektrická trojkolka má poháňané všetky kolesá. Dokáže vyvinúť najvyššie tempo 110 km/h a na jedno nabitie trvajúce dve hodiny má prejsť najviac 220 kilometrov. Žiadne ďalšie podrobnosti sme sa zatiaľ nedozvedeli. Podľa slov tvorcov však vozidlo bude spájať s dobami dávno minulými nielen vzhľad, ale tiež jednoduchosť opráv či vylepšovania techniky.

Ak by retro prvkov nebolo dosť, pribudnúť môže aj záhradka na batožinu 10 fotografií v galérii Ak by retro prvkov nebolo dosť, pribudnúť môže aj záhradka na batožinu Zdroj: Nobe Cars

Nobe 100 disponuje prednou časťou jemne evokujúcou prvotné automobily značky Saab a klinovitým zadkom, ktorý je podkutý osamoteným kolesom. Koncové svetlá majú podobu jednoliateho LED pásika. Tento prvok pôsobí pomerne moderne, no pneumatiky s bielou bočnicou, okrúhle reflektory a početné pochrómované detaily jasne dýchajú minulosťou.

Uniti One vzniklo za peniaze verejnosti

Severský start-up predstavil malý elektromobil, ktorý je navrhnutý pre sériovú výrobu. Kolaboroval na ňom s firmami Siemens či BorgWarner.

Malé vozidlo má odnímateľný strešný panel, ktorý odkrýva minimalistický interiér ako vystrihnutý z vozidiel spred polstoročia. Nečakajte tu žiadne dotykové displeje či moderné technológie. Platí to aj pre volant bez airbagu, čo môže byť v prípade realizácie trojkolky problém. Jej osud zatiaľ nie je definitívny. Na ostrý štart chce firma Nobe Cars získať zhruba milión eur, momentálne vyzbierala takmer 60% z tohto objemu. Zbierka na stránke FundedByMe bude bežať ešte mesiac.


Najnovšie články
Polícia: Chodci a cyklisti vystrájajú na cestách

Japonské kupé ohuruje svojím futuristickým dizajnom, honosným interiérom, hybridnou technikou i perfektne naladeným podvozkom.

Test Lexus LC500h: Sexsymbol na kolesách

Segment C je v európe naďalej extrémne dôležitý a každý automobilka sa ho snaží mať vyplnený prinajmenšom niekoľkými autami. BMW má medzi kompaktnými...

Test BMW 120d xDrive: Delikátna záležitosť

Bavorský roadster absolvoval predčasný debut, živé zábery odhalili dizajn špičkového modelu M40i. Technické detaily zatiaľ nepoznáme.

BMW Z4: Sériová verzia na fotografiách

Vo svete veteránov či automobilových zberateľov má často vysokú hodnotu aj príslušenstvo k autám. Presne to isté platí aj v tomto prípade, starý prívesný vozík...

Kus Škody 1000 MB za cenu jazdenej Fabie?

Česko vráti prepravcom niekoľko miliónov z mýta, nakoľko majú nárok na nezanedbateľnú zľavu.

Česká vláda vráti kamionistom milióny

Redakčnej skúške sme podrobili dve verzie nového japonského SUV, ktoré ponúka výhradne 1,5-litrový benzínový turbomotor.

Test Mitsubishi Eclipse Cross: Ktoré zvoliť?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×