Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nafta a benzín: V lete sa bude tankovať drahšie

Vývoj na ropných trhoch motoristov určite sklame. Hoci ropa klesla, tento stav môže byť len dočasný. Počítajte s tým, že v lete budeme tankovať drahšie.
2 7 príspevkov 09.07.2018 / Soňa Zverková

Ropné trhy minulý týždeň klesli a prispelo k tomu hneď niekoľko faktorov. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 77,11 dolára za barel (65,77 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 79,23 dolára za barel (67,96 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, prvou správou boli júnové čísla z ťažby ropy, podľa ktorých po dohode ropného kartelu OPEC o zvýšení ťažby na úroveň kvót vyskočila ťažba ropy v Saudskej Arábii a Rusku. Ropu poslali nadol aj správy o rokovaniach medzi USA a Saudskou Arábiou o zvýšení ťažby ropy. A v neposlednom rade pomohol rope nadol aj nečakaný rast zásob v USA o 1,3 milióna barelov. Všeobecnú neistotu naviac zvyšuje aj rastúce napätie v obchodných vzťahoch medzi USA, Európou a Čínou.

Budú palivá lacnejšie, alebo sa nedoplatíme?

Ceny palív v celej Európe klesli, Slovensko nie je výnimkou. Ďalší vývoj bude závisieť od stretnutia významných ropných krajín: buď budeme tankovať lacnejšie, alebo sa nedoplatíme.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív v týždni do 2. júla zmenili len zanedbateľne. Benzín zlacnel o 0,1 centu, diesel zostal nezmenený. Určitú úľavu môže naznačiť vývoj eurových cien palív v Rotterdame, kde došlo k poklesu. Tona benzínu zlacnela o 15 eur a dieselu o päť eur. Vzhľadom na omeškanie, s ktorým maloobchodné ceny reagujú na vývoj na trhoch, Boros v najbližších dvoch až troch týždňoch očakáva miere zdražovanie o jeden až dva centy.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách zmenil len minimálne. Kým v týždni do 25. júna sme tankovali benzín o 16,2 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší o 16 centov. Rovnaký vývoj nastal aj v prípade dieselu: medziročný rozdiel v priebehu týždňa stúpol z 21,2 na 21,4 centu.

Test nafty na Slovensku: Jedno palivo sklamalo

Chcete vedieť, čo ozaj tankujete do nádrží svojich áut? Prinášame výsledky najväčšej analýzy zimnej motorovej nafty na Slovensku, ktorú sme urobili exkluzívne v spolupráci so špecialistami...


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Ceny palív. 2 fotografie v galérii Ceny palív. Zdroj: EK


Najnovšie články
BMW Z4: Sériová verzia na fotografiách

Vo svete veteránov či automobilových zberateľov má často vysokú hodnotu aj príslušenstvo k autám. Presne to isté platí aj v tomto prípade, starý prívesný vozík...

Kus Škody 1000 MB za cenu jazdenej Fabie?

Česko vráti prepravcom niekoľko miliónov z mýta, nakoľko majú nárok na nezanedbateľnú zľavu.

Česká vláda vráti kamionistom milióny

Redakčnej skúške sme podrobili dve verzie nového japonského SUV, ktoré ponúka výhradne 1,5-litrový benzínový turbomotor.

Test Mitsubishi Eclipse Cross: Ktoré zvoliť?

V Taliansku došlo ku katastrofe, neďaleko Janova sa približne o 11:30 zrútil stometrový úsek mosta neďaleko mesta Janov. O zraneniach či úmrtiach sa ešte...

Nešťastie v Taliansku: Zrútil sa diaľničný most

Americká značka uvádza v najľudnatejšej krajine sveta SUV, ktoré technicky i dizajnovo vychádza z lokálneho modelu JMC Yusheng S330.

Ford Territory vznikol výsostne pre Čínu

Najlepšia reklama vzniká intuitívne a v priebehu krátkeho času. Aspoň tak to občas vyzerá na sociálnych sieťach. Pozrite si, ako geniálne zareagovalo Audi...

Nový hoax na Slovensku: Skvelá reakcia Audi
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×