Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Koenigsegg: Agera sa lúči edíciou FE

Severská automobilka ukončila produkciu modelu Agera, posledné dva vyrobené kusy dostali pomenovanie Thor a Väder.
8 14.07.2018 / Redakcia AUTO BILD

Pre značku Koenigsegg sa skončila dôležitá etapa. Obľúbený modelový rad Agera už je minulosťou, posledné kúsky opustili továreň. Dvojica finálnych hyperšportov dostala špeciálne označenie. Nesie nielen skratku FE (Final Edition), ale tiež mená podľa dvojice postáv známych z komiksov či strieborného plátna. Volajú sa totiž Thor a Väder. 

Finálna dvojica exemplárov hyperšportu Agera 8 fotografií v galérii Finálna dvojica exemplárov hyperšportu Agera Zdroj: Koenigsegg

Duo švédskych kupé vychádzajúcich z verzie RS má niekoľko špecifických prvkov. Okrem toho, že všetky príplatky sú v tomto prípade v cene vozidla, dostalo duo aj nové dielce karosérie. Severská automobilka sa pri ich vývoji inšpirovala pretekárskymi vozidlami. Odlišné sú spojlery i prítlačné krídla, na chrbte verzie Thor je navyše plutva vypomáhajúca stabilite pri vysokých rýchlostiach. Tento exemplár má monochromatický dizajn odhaľujúci veľkú časť karbónovej karosérie. Väder disponuje početnými zlatými akcentmi, čo vytvára zaujímavý kontrast s čiernym lakom.

Koenigsegg pokoril v Nevade päť rekordov

Okrem najvyššej rýchlosti konfrontovala severská firma svoj vlastný triumf z októbra a pokorila tri výkony, ktoré platili takmer osem dekád.
Dvojica má vylepšený aj pohonný agregát, dvakrát prepĺňaný päťlitrový osemvalec produkuje ešte extrémnejšiu silu než štandardne. Výkon dosahuje rovných 1 000 kW (1 360 k). To je rovnako ako pri limitovanom vyhotovení One: a oba hyperšporty Agera FE by vďaka tomu mali byť schopné uháňať rýchlosťou až 457 km/h. Túto cifru dosiahol iný kus vozidla a drží vďaka nej svetový rekord.


Najnovšie články
Česká vláda vráti kamionistom milióny

Redakčnej skúške sme podrobili dve verzie nového japonského SUV, ktoré ponúka výhradne 1,5-litrový benzínový turbomotor.

Test Mitsubishi Eclipse Cross: Ktoré zvoliť?

V Taliansku došlo ku katastrofe, neďaleko Janova sa približne o 11:30 zrútil stometrový úsek mosta neďaleko mesta Janov. O zraneniach či úmrtiach sa ešte...

Nešťastie v Taliansku: Zrútil sa diaľničný most

Americká značka uvádza v najľudnatejšej krajine sveta SUV, ktoré technicky i dizajnovo vychádza z lokálneho modelu JMC Yusheng S330.

Ford Territory vznikol výsostne pre Čínu

Najlepšia reklama vzniká intuitívne a v priebehu krátkeho času. Aspoň tak to občas vyzerá na sociálnych sieťach. Pozrite si, ako geniálne zareagovalo Audi...

Nový hoax na Slovensku: Skvelá reakcia Audi

Americké kupé si brúsi zuby na svetový rekord. Oproti prototypu sa navonok výrazne nezmení, o technickej stránke zatiaľ nevieme nič.

SSC Tuatara: Jašterica sa opäť hlási o slovo

Tam, kde nemeckí vodiči vidia problém, spotrebitelia v Taliansku, Rakúsku, ale aj na Slovensku cítia šancu. Nemecko vyváža rekordné počty ojazdených dieselov

Staré nemecké diesely idú na dračku v zahraničí
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×