Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ariel uvádza Atom štvrtej generácie

Otvorené vozidlo má aerodynamicky vylepšenú karbónovú karosériu a štvorvalec z modelu Civic Type R, stovku strieľa za 2,8 sekundy.
15 16.07.2018 / Marek Pokrývka

V obchodoch momentálne nájdeme množstvo automobilov, ktoré sú napriek homologizácii na bežné cesty doma skôr na okruhu. Jedným z nich je Ariel Atom. Zdá sa to neuveriteľné, no od začiatku výroby tohto nekompromisného roadsteru čoskoro ubehnú dve dekády. Počas nich prešiel detailnou evolúciou. Jej ďalší stupeň prichádza práve teraz, firma uvádza „atóm“ štvrtej generácie.

Napriek takmer nezmenenému vzhľadu prešiel Atom množstvom úprav 15 fotografií v galérii Napriek takmer nezmenenému vzhľadu prešiel Atom množstvom úprav Zdroj: Ariel

Základný recept na toto kompletne otvorené vozidlo s viditeľným rúrkovým rámom sa nezmenil. Dizajnovo neprináša číslo štyri žiadne zásadné úpravy, jeho tvorcovia napriek tomu hovoria o modifikovaní takmer všetkých dielcov. Zachované sú podľa ich slov iba pedále spojky a brzdy spolu s viečkom nádrže. Všetko ostatné je vraj nové, pričom karoséria má mať lepšiu aerodynamiku a vďaka použitiu uhlíkových vlákien je taktiež tuhšia. O znižovaní hmotnosti prekvapujúco nepadlo ani slovo.

Atom 4 má aj transplantované srdce. Pohon mu daroval súčasný Civic Type R, prepĺňaný dvojlitrový štvorvalec dosahuje výkon 235 kW (320 k). Spojený je so šesťstupňovým manuálom a samosvorným diferenciálom na poháňanej zadnej náprave. Vďaka ľahučkej konštrukcii zrýchľuje Ariel omnoho svižnejšie než Honda, stovku strieľa za 2,8 sekundy. Jeho maximálne tempo je 261 km/h.

Ariel pripravuje elektrický hyperšport

Extrémne tvarované kupé s plnohodnotnou karosériou bude mať hliníkové šasi a dve verzie pohonu. Silnejšia dosiahne výkon až 880 kW (1 197 k).

Okrem odlišného agregátu sa zmenili tiež komponenty podvozka. Prepracované pruženie používa tlmiče Bilstein, opciou sú dielce značky Öhlins. Medzi príplatkami nájdeme trakčnú kontrolu, systém kontrolovaného rozjazdu i disky kolies vyrobené z karbónu. Základná cena vylepšeného roadsteru na domácom trhu je 39 975 libier (asi 45-tisíc eur), Ariel ráta s výrobou 100 kusov ročne.


Najnovšie články
BMW Z4: Sériová verzia na fotografiách

Vo svete veteránov či automobilových zberateľov má často vysokú hodnotu aj príslušenstvo k autám. Presne to isté platí aj v tomto prípade, starý prívesný vozík...

Kus Škody 1000 MB za cenu jazdenej Fabie?

Česko vráti prepravcom niekoľko miliónov z mýta, nakoľko majú nárok na nezanedbateľnú zľavu.

Česká vláda vráti kamionistom milióny

Redakčnej skúške sme podrobili dve verzie nového japonského SUV, ktoré ponúka výhradne 1,5-litrový benzínový turbomotor.

Test Mitsubishi Eclipse Cross: Ktoré zvoliť?

V Taliansku došlo ku katastrofe, neďaleko Janova sa približne o 11:30 zrútil stometrový úsek mosta neďaleko mesta Janov. O zraneniach či úmrtiach sa ešte...

Nešťastie v Taliansku: Zrútil sa diaľničný most

Americká značka uvádza v najľudnatejšej krajine sveta SUV, ktoré technicky i dizajnovo vychádza z lokálneho modelu JMC Yusheng S330.

Ford Territory vznikol výsostne pre Čínu

Najlepšia reklama vzniká intuitívne a v priebehu krátkeho času. Aspoň tak to občas vyzerá na sociálnych sieťach. Pozrite si, ako geniálne zareagovalo Audi...

Nový hoax na Slovensku: Skvelá reakcia Audi
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×