Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Aston Martin postavil osemvalcový Cygnet

Špeciálne vozidlo disponujúce 4,7-litrovým motorom dosiahne stovku za 4,2 sekundy a jeho najvyššia rýchlosť je 274 km/h.
10 17.07.2018 / Marek Pokrývka

S všeobecným tlakom na znižovanie flotilových emisií sa automobilky vyrovnávajú rôznymi spôsobmi. Aston Martin zvolil začiatkom tejto dekády neočakávaný postup, pod svojou vlajkou začal prerábať mestského drobca Cygnet. Šlo o technicky nezmenený typ Toyota iQ s 1,3-litrovým štvorvalcom a necelou stovkou koní. No ako sme sa dozvedeli na Festivale rýchlosti v Goodwoode, tento britský výrobca postavil aj osemvalcový model s úctyhodnými dynamickými parametrami.

Pod kapotou tohto drobca 1,3-litrový štvorvalec nehľadajte 10 fotografií v galérii Pod kapotou tohto drobca 1,3-litrový štvorvalec nehľadajte Zdroj: Aston Martin

Na svetoznámom podujatí predviedli Angličania špeciálny exemplár vozidla, ktorý prešiel zásadnou transplantáciou. Jeho pôvodné srdce nahradil 4,7-litrový motor zo staršieho modelu Vantage S. Vidlicový agregát je namontovaný pozdĺžne, kým originál bol umiestnený naprieč. Konverzia pohonného reťazca bola teda komplexná.

Aby sa mohutný osemvalec zmestil spolu so sedemstupňovou automatickou prevodovkou pod kapotu modelu Cygnet, museli inžinieri v Gaydone prepracovať aj interiér. Objavil sa v ňom mohutnejší stredový tunel z karbónu a palubná doska vyrobená z rovnakého materiálu. Okrem toho obsahuje športový volant, škrupinové sedadlá Recaro s päťbodovými bezpečnostnými pásmi a nechýba ani rúrkový rám.

Aston Martin odhalil vrcholný model DBS

Príťažlivé anglické kupé vychádza z typu DB11, no má vlastnú identitu. Jeho prepĺňaný dvanásťvalec s objemom 5,2 litra dosahuje výkon 725 koní.

Podvozok taktiež nie je originálny, Aston Martin dostal podstatne širšie nápravy osadené špecifickými komponentmi pruženia a veľkými brzdami. Vpredu sú 380-milimetrové kotúče a šesťpiestikové strmene. Takýto arzenál je potrebný, motor s výkonom 316 kW (430 k) totiž dokáže Cygnet rozbehnúť na stovku za 4,2 sekundy. Maximálne tempo drobca je 274 km/h. Asi nikoho neprekvapí, že so sériovou výrobou takéhoto modelu sa neráta. Zostane len jedinečným výstrelkom.


Najnovšie články
Česká vláda vráti kamionistom milióny

Redakčnej skúške sme podrobili dve verzie nového japonského SUV, ktoré ponúka výhradne 1,5-litrový benzínový turbomotor.

Test Mitsubishi Eclipse Cross: Ktoré zvoliť?

V Taliansku došlo ku katastrofe, neďaleko Janova sa približne o 11:30 zrútil stometrový úsek mosta neďaleko mesta Janov. O zraneniach či úmrtiach sa ešte...

Nešťastie v Taliansku: Zrútil sa diaľničný most

Americká značka uvádza v najľudnatejšej krajine sveta SUV, ktoré technicky i dizajnovo vychádza z lokálneho modelu JMC Yusheng S330.

Ford Territory vznikol výsostne pre Čínu

Najlepšia reklama vzniká intuitívne a v priebehu krátkeho času. Aspoň tak to občas vyzerá na sociálnych sieťach. Pozrite si, ako geniálne zareagovalo Audi...

Nový hoax na Slovensku: Skvelá reakcia Audi

Americké kupé si brúsi zuby na svetový rekord. Oproti prototypu sa navonok výrazne nezmení, o technickej stránke zatiaľ nevieme nič.

SSC Tuatara: Jašterica sa opäť hlási o slovo

Tam, kde nemeckí vodiči vidia problém, spotrebitelia v Taliansku, Rakúsku, ale aj na Slovensku cítia šancu. Nemecko vyváža rekordné počty ojazdených dieselov

Staré nemecké diesely idú na dračku v zahraničí
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×