Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Clá na dovoz áut poškodia najmä Američanov

Varovné hlasy ohľadne 25-percentných na dovoz vozidiel a autodielov do USA pribúdajú. Donald Trump síce chce chrániť domáci trh a výrobcov, no aj veľké americké automobilky už varujú, že ide o výstrel do vlastných radov.
20.07.2018 / TASR

USA ešte nevedia, či zavedú clá vo výške až 25 percent na dovoz áut a autodielov, uviedol americký minister obchodu Wilbur Ross. Clá sa stretli s tvrdou kritikou zo strany automobilového priemyslu.

Ministerstvo obchodu začalo v máji skúmať, či dovoz áut a autosúčiastok nepredstavuje riziko pre národnú bezpečnosť. Vo štvrtok sa v tejto záležitosti koná verejné vypočúvanie, na ktorom sa zúčastňujú predstavitelia z automobilového priemyslu, zväzov predajcov áut alebo zahraničných vlád.

Aliancia reprezentujúca veľkých výrobcov uviedla, že zavedenie ciel vo výške 25 percent na dovoz áut a autosúčiastok by v USA zvýšilo cenu áut celkovo o 83 miliárd dolárov (71,62 miliardy eur) ročne a spôsobilo zánik stoviek tisícov pracovných miest.

Európa pripravuje odvetu voči USA

Varovania pred zavedením dovozných cien na európske autá sa množia. Donald Trump je k nim hluhých a pritvrdzuje rétoriku. Teraz sa ozvala aj Európa a upozorňuje, že clá a následná odveta poškodia...

Podľa automobiliek neexistuje žiadny dôkaz, že dovoz áut ohrozuje národnú bezpečnosť a že clá by v skutočnosti poškodili ekonomickú bezpečnosť USA. Výrobcovia sa už musia vyrovnávať so zvýšením ciel v dôsledku zavedenia ciel na dovoz ocele a hliníka.

Aliancia výrobcov automobilov (Alliance of Automobile Manufacturers), ktorej členmi sú napríklad General Motors, Volkswagen alebo Toyota Motor, varovala pred dôsledkami ciel na dovoz áut. "Zvýšenie ciel na dovoz áut poškodí americké rodiny a pracovníkov rovnako ako ekonomiku a zvýši cenu importovaného auta takmer o 6 000 dolárov a cenu auta vyrobeného v USA o 2 000 dolárov," uviedla viceprezidentka aliancie Jennifer Thomasová.

Žiaden výrobca automobilov ani autodielov clá nepodporil. Naopak, poukázali na predaje v posledných rokoch, ktoré sa pohybovali v blízkosti rekordných úrovní.
Štúdia, ktorú zverejnil jeden zo zväzov amerických predajcov áut, varovala, že clá môžu znížiť predaj v USA o dva milióny vozidiel ročne a že môžu spôsobiť prepustenie 117 000 autodílerov, čo predstavuje asi 10 percent z celkového počtu zamestnancov v tejto oblasti.

(TASR)


Najnovšie články
Česká vláda vráti kamionistom milióny

Redakčnej skúške sme podrobili dve verzie nového japonského SUV, ktoré ponúka výhradne 1,5-litrový benzínový turbomotor.

Test Mitsubishi Eclipse Cross: Ktoré zvoliť?

V Taliansku došlo ku katastrofe, neďaleko Janova sa približne o 11:30 zrútil stometrový úsek mosta neďaleko mesta Janov. O zraneniach či úmrtiach sa ešte...

Nešťastie v Taliansku: Zrútil sa diaľničný most

Americká značka uvádza v najľudnatejšej krajine sveta SUV, ktoré technicky i dizajnovo vychádza z lokálneho modelu JMC Yusheng S330.

Ford Territory vznikol výsostne pre Čínu

Najlepšia reklama vzniká intuitívne a v priebehu krátkeho času. Aspoň tak to občas vyzerá na sociálnych sieťach. Pozrite si, ako geniálne zareagovalo Audi...

Nový hoax na Slovensku: Skvelá reakcia Audi

Americké kupé si brúsi zuby na svetový rekord. Oproti prototypu sa navonok výrazne nezmení, o technickej stránke zatiaľ nevieme nič.

SSC Tuatara: Jašterica sa opäť hlási o slovo

Tam, kde nemeckí vodiči vidia problém, spotrebitelia v Taliansku, Rakúsku, ale aj na Slovensku cítia šancu. Nemecko vyváža rekordné počty ojazdených dieselov

Staré nemecké diesely idú na dračku v zahraničí
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×