Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Príčiny úniku oleja: Odhalíte ich aj doma

Spotreba viac ako jeden liter oleja na 1 000 kilometrov, to je príliš. Možných príčin je mnoho – aj laici však môžu úspešne odhaliť príčiny úniku motorového oleja.
3 44 príspevkov 06.08.2018 / Redakcia AUTO BILD

Takmer žiadna spotreba oleja, dopĺňanie medzi dvoma návštevami servisu nie je nutné. To je ideálny prípad, o ktorom môžu niektorí majitelia automobilov iba snívať. Existujú totiž motory, ktoré sa už po krátkom čase menia na olejožrútov. S nárastom počtu najazdených kilometrov sú potom možné údaje spotreby aj dva a pol litra na 1 000 kilometrov. Dôvody môžu byť viaceré – od malých chýb až po totálne poškodenie motora.

Ilustračná snímka 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Tim Reckmann/pixelio

Jedným z príkladov je motor TFSI od Audi s označením EA 888, ktorý sa vyrábal od roku 2008 až do polovice 2011. Jeho majitelia sa nám od roku 2015 sťažovali na príliš vysokú spotrebu oleja. Motory s objemom 1,8 a 2,0 litra sa už po 50 000 až 80 000 kilometroch menili na poriadnych olejožrútov.

Dôvodom boli zle navrhnuté motorové krúžky, ktoré sa časom zanášali karbónom. Následkom toho sa olej nestieral poriadne a jeho spotreba rapídne rástla. Keďže sa takéto problémy zvyčajne objavili až po ukončení záruky, spočiatku museli zákazníci náklady spojené s opravou (až okolo 5 000 eur) znášať sami. Dobrá správa: odkedy AUTO BILD písal o tomto probléme, smú zákazníci Audi žiadať 70 percent nákladov na opravu od výrobcu.

Kam sa stráca olej 3 fotografie v galérii Kam sa stráca olej Zdroj: AUTO BILD

Dôležitá otázka pri doťahovaní sa s výrobcom: aká spotreba motorového oleja je vlastne normálna? Staršie motory smú spotrebovať do po litra oleja na 1 000 km. Prirodzeným opotrebovávaním motora sa zvyšuje aj spotreba oleja. Dobrým príkladom je motor Mercedesu C 180 Kompressor, ktorý má AUTO BILD od jesene 2007 na dlhodobý test.

Tento maratónec spočiatku spotreboval na prvých 100 000 kilometrov v priemere 0,13 litra oleja na 1 000 kilometrov. Teraz, po 425 000 najazdených kilometrov, si dopraje – podľa štýlu jazdy – viac ako pol litra. Spotreba, akú niektoré motory Audi TFSI prekonávali už po najazdení 50 000 kilometrov. Pri väčšine moderných motorov je však spotreba výrazne nižšia.

Kontrola stavu oleja 3 fotografie v galérii Kontrola stavu oleja Zdroj: AUTO BILD

Prečo je pravidelná výmena oleja taká dôležitá? Aj motorový olej starne a opotrebúva sa. Prísady (odborný výraz: aditíva) sa časom odbúravajú, olej sa špiní zvyškami zo spaľovania, prachom a oderom. Časté studené štarty môžu pri benzínových motoroch navyše viesť k zriedeniu oleja nespálenými časťami benzínu, ktoré znižujú mazaciu schopnosť oleja. Pri naftových motoroch sa, naopak, sadze môžu postarať o zhustnutie oleja. V zásade platí: neustále dopĺňanie oleja nenahrádza jeho pravidelnú výmenu. A ako nájdem ten správny olej pre svoj motor? V návode k vozidlu nájdete odporúčania výrobcu. Zodpovedajúce kódy sa nachádzajú aj na fľaškách s olejom.


Najnovšie články
Brabus šľachtí Mercedes-Benz G500

Na internete sa objavilo sedem kvalitných záberov, ktoré zachytávajú exteriér, kabínu i motor špičkovej verzie M40i.

Prvé oficiálne fotky nového BMW Z4

Slovensko v súčasnosti investuje najviac peňazí do výstavby diaľnic a cestnej infraštruktúry, opravy a údržba sú až na druhom mieste. V dôsledku toho je...

Na Slovensku je tisíc mostov v havarijnom stave

Autom okolo sveta? S týmto strojom sa to dá a dokonca v pohodlí domova. Chýbať vám nebude kuchyňa, kúpeľňa, ba ani funkčná toaleta či práčka. Naviac s ním...

Extrém: Karavan Unimog pripravený na všetko

Prejsť okolo sveta na motorke? Marek Slobodník už tomu pri vstupe do Uzbekistanu bol celkom blízko. Podarí sa však jemu a jeho partii dosiahnuť vytúžený Beyneu?

Na motorke v Ázii: Finiš cesty okolo sveta

Štát v júli vybral na diaľničnom mýte o vyše 1,5 milióna eur viac než vlani. Do štátnej pokladne prispeli domáci a zahraniční kamionisti zhruba rovným dielom.

Na mýte sa v júli vybralo o 1,5 milióna eur viac

Japonské vozidlo prešlo decentnými zmenami dizajnu a interiéru, paleta motorov sa rozšíri na jar budúceho roka.

Honda HR-V: Po facelifte aj turbobenzín
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×