Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Môže motor dohnaný na hranu vybuchnúť?

VIDEO
Nie je to tak dávno, čo bol ešte najsilnejším trendom motoristického sveta downsizing. Teraz od tejto idey viacerí veľkí hráči upúšťajú. Spravili dobre?
7 príspevkov 09.08.2018 / Filip Kadlečík

Downsizing bol jedným z najnenávidenejších slov v automobilovom priemysle za posledné roky. Vo viacerých prípadoch mohol fungovať, no výrobcovia to s umiestňovaním malých motorov v mnohých prípadoch preháňali. Teraz už od tohto trendu upúšťajú a zdvihové objemy pohonných jednotiek opäť pomaly stúpajú.

Nahrádzanie zdvihového objemu turbom má svoje úskalia. Motor musí zniesť omnoho väčšie tlaky, ktoré pôsobia na jeho komponenty a najradšej by ho roztrhali zvnútra. To sa pri niektorých agregátoch aj môže stať, najmä ak to človek preženie s honbou za kilowattmi.

Tentokrát nehovoríme o chiptuningu či iných, relatívne jednoduchých úpravách. Tie ešte motory poväčšinou zvládajú dobre. Ak sa však rozhodnete k jednému turbodúchadlu pridať ešte ďalšie dve, zarábate si na poriadne problémy. Youtuber Bruce Wilson sa takto rozhodol otestovať vznetový agregát Cummins, ktorý inak na obrovskú porciu výkonu nebol pripravený.

Nový motor Renault ide proti downsizingu

Na vývoji evolučnej verzie prepĺňaného benzínového štvorvalca s Francúzmi spolupracoval Mercedes-Benz a ruku k dielu priložil aj Nissan.

Naftiak po zásahoch známeho experimentátora produkoval výkon presahujúci 1 470 kW (2 000 k) a tlak 145 psi. Motor, ktorý tri turbá zatlačili na hranu jeho možností, obrovské preťaženie dlho nevydržal a rozletel sa na márne kúsky. Koniec-koncov, nevídanú deštrukciu si môžete pozrieť aj sami na priloženom videu.


Najnovšie články
Brabus šľachtí Mercedes-Benz G500

Na internete sa objavilo sedem kvalitných záberov, ktoré zachytávajú exteriér, kabínu i motor špičkovej verzie M40i.

Prvé oficiálne fotky nového BMW Z4

Slovensko v súčasnosti investuje najviac peňazí do výstavby diaľnic a cestnej infraštruktúry, opravy a údržba sú až na druhom mieste. V dôsledku toho je...

Na Slovensku je tisíc mostov v havarijnom stave

Autom okolo sveta? S týmto strojom sa to dá a dokonca v pohodlí domova. Chýbať vám nebude kuchyňa, kúpeľňa, ba ani funkčná toaleta či práčka. Naviac s ním...

Extrém: Karavan Unimog pripravený na všetko

Prejsť okolo sveta na motorke? Marek Slobodník už tomu pri vstupe do Uzbekistanu bol celkom blízko. Podarí sa však jemu a jeho partii dosiahnuť vytúžený Beyneu?

Na motorke v Ázii: Finiš cesty okolo sveta

Štát v júli vybral na diaľničnom mýte o vyše 1,5 milióna eur viac než vlani. Do štátnej pokladne prispeli domáci a zahraniční kamionisti zhruba rovným dielom.

Na mýte sa v júli vybralo o 1,5 milióna eur viac

Japonské vozidlo prešlo decentnými zmenami dizajnu a interiéru, paleta motorov sa rozšíri na jar budúceho roka.

Honda HR-V: Po facelifte aj turbobenzín
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×