Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Začalo sa s razením tunela na D1 v Prešove

V súčasnosti sa denne vyrazí jeden a pol až dva metre na jednej čelbe, teda na dvoch čelbách približne štyri metre za deň.
2 príspevky 10.08.2018 / TASR

Práce na tuneli Prešov, ktorý je súčasťou úseku D1 Prešov západ - Prešov juh, sa naplno rozbehli začiatkom augusta. Predpoklad prerazenia tunela je v lete 2019. Informovala o tom hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Michaela Michalová.

S razením tunela zhotoviteľ podľa jej slov začal 31. júla z východného portálu - severná tunelová rúra, kde je doposiaľ vyrazených cca desať metrov. Zo západného portálu - južná tunelová rúra je zatiaľ vyrazených 14,5 metra. Trhacie práce na tuneli začali v utorok 7. augusta. Svätenie Barbory, patrónky baníkov, je naplánované na 23. augusta 2018.

Tunel Prešov bude dvojrúrový s dĺžkou 2,24 kilometra. Razí sa cyklickou metódou razenia - novou rakúskou tunelovacou metódou (NRTM).

V súčasnosti sa denne vyrazí jeden a pol až dva metre na jednej čelbe, teda na dvoch čelbách približne štyri metre za deň. Plánovaný denný postup na štyroch čelbách je približne 14 až 15 metrov.

Ako ďalej uviedla Michalová, okrem prác na tuneli pokračuje aj výstavba mostov, budujú sa násypy, realizujú sa výkopové práce v zárezoch. Ukončujú sa tiež práce na prístupových komunikáciách.

Osemkilometrový úsek diaľnice D1 Prešov západ - Prešov juh je súčasťou dopravného koridoru v trase Bratislava – Žilina – Košice – Užhorod (Ukrajina). Je zaradený do medzinárodnej cestnej siete pod označením E50. Na túto medzinárodnú cestu E50 je napojená medzinárodná cesta E371, ktorá smeruje z Prešova cez Svidník na hraničný priechod Vyšný Komárnik – Barwinek do Poľskej republiky. Diaľnica je súčasťou multimodálneho dopravného koridoru TEN-T.

Súčasťou úseku sú okrem tunela Prešov dve diaľničné križovatky s celkovou dĺžkou vetiev 11,3 kilometra.

Zmluvný termín ukončenia výstavby je jún 2021.

(TASR)


Najnovšie články
Brabus šľachtí Mercedes-Benz G500

Na internete sa objavilo sedem kvalitných záberov, ktoré zachytávajú exteriér, kabínu i motor špičkovej verzie M40i.

Prvé oficiálne fotky nového BMW Z4

Slovensko v súčasnosti investuje najviac peňazí do výstavby diaľnic a cestnej infraštruktúry, opravy a údržba sú až na druhom mieste. V dôsledku toho je...

Na Slovensku je tisíc mostov v havarijnom stave

Autom okolo sveta? S týmto strojom sa to dá a dokonca v pohodlí domova. Chýbať vám nebude kuchyňa, kúpeľňa, ba ani funkčná toaleta či práčka. Naviac s ním...

Extrém: Karavan Unimog pripravený na všetko

Prejsť okolo sveta na motorke? Marek Slobodník už tomu pri vstupe do Uzbekistanu bol celkom blízko. Podarí sa však jemu a jeho partii dosiahnuť vytúžený Beyneu?

Na motorke v Ázii: Finiš cesty okolo sveta

Štát v júli vybral na diaľničnom mýte o vyše 1,5 milióna eur viac než vlani. Do štátnej pokladne prispeli domáci a zahraniční kamionisti zhruba rovným dielom.

Na mýte sa v júli vybralo o 1,5 milióna eur viac

Japonské vozidlo prešlo decentnými zmenami dizajnu a interiéru, paleta motorov sa rozšíri na jar budúceho roka.

Honda HR-V: Po facelifte aj turbobenzín
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×